Ptačí teenageři se předvádějí před slečnami

Věda a technika
2. 3. 2011 16:48
Mladí samečci zebřiček před samičkami zpívají jako Karel Gott, i když jim to jinak ještě moc nejde.
Mladí samečci zebřiček před samičkami zpívají jako Karel Gott, i když jim to jinak ještě moc nejde.

Za vším hledej ženu. Tedy alespoň v lidském společenství. V přírodě lze starou pravdu poněkud zobecnit: Za vším hledej samičku. Když se mladí samečci zebřiček učí zpívat, pozornost ptačích slečen je motivuje k co nejlepšímu výkonu.

Když se ptačí mláďata učí zpívat, poslouchají zpěv rodičů a pokoušejí se ho napodobit. Zpočátku jim to moc nejde a žvatlají podobně jako děti, které zjišťují, co všechno se svými hlasivkami dovedou, ale vyslovovat konkrétní slova se jim ještě moc nedaří.

Neurovědci z Kalifornské univerzity nahrávali zpěv mladých samečků zebřiček a v počítači ho analyzovali. Sledovali postupné zlepšování všech důležitých parametrů, jimiž se "dětské" švitoření liší od zpěvu dospělých ptáků.

Ukázalo se, že když samečky stojící na prahu pohlavní dospělosti poslouchá mladá samička, mohou se přetrhnout, aby podali co nejlepší pěvecký výkon. Zatímco o samotě různě improvizovali - často s rozpačitým výsledkem, před samičkou se snažili nenechat nic náhodě.  "Vybrali si tu část písně, kterou zvládali nejlépe, a zpívali ji pořád dokola. Zvládali to skoro jako dospělí," říká Allison Doupeová, spoluautorka studie publikované v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Další čtení

ilustrační obrázek

Čím déle čekáte, tím méně šancí: Pravda o početí po třicítce, kterou nikdo neříká

Věda a technika
6. 5. 2026
ilustrační obrázek

Teplejší přehrady, více sinic: klimatická změna mění české vodní nádrže

Věda a technika
6. 5. 2026

Rockstar chystá návrat klasik. Naznačuje to nový nábor

Věda a technika
30. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ