Slunce se zlobí. Erupce jsou nejsilnější za posledních pět let

Věda a technika
10. 8. 2011 12:16
Slunce spěje k novému maximu své aktivity (ilustrační foto).
Slunce spěje k novému maximu své aktivity (ilustrační foto).

Nejsilnější sluneční erupce za téměř pět let zaznamenali vědci v úterý ráno. Vzhledem k tomu, že se odehrály na odvrácené straně Slunce, mají však na satelity a komunikační systémy jen minimální vliv.

Podle experta Joea Kunchese z amerického vládního střediska pro předpovídání vesmírného počasí v Coloradu byly hlášeny krátkodobé výpadky vysílání krátkých rozhlasových vln v Asii, jiné problémy prakticky nebyly zaznamenány.

Erupce nejsou pro odborníky žádným překvapením. Slunce je na cestě k novému maximu své aktivity, která osciluje v nepravidelných cyklech s průměrnou délkou trvání jedenáct let. Erupcí by proto mělo v následujících měsících přibývat, maximum lze očekávat někdy na přelomu let 2012 a 2013.

Proud energeticky bohatých částic vyvržených ze Slunce může zasáhnout elektrické přenosy mnoha komunikačních zařízení, včetně počítačů a mobilních telefonů. S tím, jak roste technická vyspělost naší civilizace, představují erupce stále větší nebezpečí. Kdyby silný výtrysk hmoty směřoval přímo k Zemi, mohou vyhořet velké trafostanice a v rozsáhlých oblastech může zkolabovat elektrická přenosová soustava.

Autor: - von -, ČTK Foto: SOHO (ESA & NASA)

Další čtení

The Sims 4 má dostat další DLC. Podle úniku může jít o poslední rozšíření

Věda a technika
6. 1. 2026

Vědci objevili v zatopených pískovnách na Moravě unikátní rostlinu

Věda a technika
6. 1. 2026

Tvůrci Poldy 8 zveřejnili první obrázky. Hra se ohlíží za historií série

Věda a technika
5. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ