Rozepsaná <span>Obamova kniha:</span> Proměny v roce jedna. VII. díl

Zahraničí
20. 1. 2010 07:00
Pákistánští vojáci blízko afghánské hranice.
Pákistánští vojáci blízko afghánské hranice.

Afghánská idylka. Vojáci USA si hrají s chlapci v Kandaháru.Hodně sliboval a hodně mu lidé věřili. Mezitím vystřízlivěl on i jeho příznivci. Kdo si myslel, že lze Ameriku a svět změnit škrtem pera od stolu v Oválné pracovně, je asi zklamán. Ostatní děkují, že to nebylo horší.

Obama slíbil Američanům 27. března, že ví, jak vyhrát v Afghánistánu: "Dnes vyhlašuji svou rozsáhlou novou strategii pro Afghánistán a Pákistán." Pod Hindúkuš poslal jako nového polního velitele generála Stanleyho McChrystala, ale zapomněl přiložit hodně desítek tisíc vojáků.

O primitivnosti bojovníků džihádu už Američané nemluví od předloňska, ale teď by kupodivu s taliby chtěli hovořit o míru...

ČTĚTE TAKÉ: Rozepsaná Obamova kniha: Proměny v roce jedna. V. díl
                      
Rozepsaná Obamova kniha: Proměny v roce jedna. IV.díl

Loni v létě Obama vykládal, že svou strategii pro válku přehodnocuje, že ještě neví, co udělat. Zmatený nejvyšší velitel a zřejmě zmatení vojáci nasazující v Paštunistánu krk. 2. prosince pronesl v televizi projev o nové afghánské strategii. Přesněji řečeno staronové: prorazit silou, zlomit a zlikvidovat nepřítele...

Prezident do fitka

Obama hraje golf lépe než Bush.10. prosince převzal v Oslo Nobelovu cenu míru. Jeho řeč, opět chválená jako nejlepší, se kuriózně z velké části bushovsky zabývala vysvětlováním, proč Obamova vláda vede války a proč ta jedna z nich je spravedlivá. Myšlenkou vzdát se vyznamenání, se během velmi krátké návštěvy Norska nezabýval, ačkoli připomněl úvodem, že není správným adresátem ceny.

Situace se opakuje jako s Henrym Kissingerem roku 1973. Vietnamec odmítl, Američan vzal, i když válku neukončil, nebo podobně Menachem Begin a Jásir Arafát.

ČTĚTE TAKÉ: Rozepsaná Obamova kniha: Proměny v roce jedna, III. díl
                       
Rozepsaná Obamova kniha: Proměny v roce jedna. II. díl
                       Rozepsaná Obamova kniha: Proměny v roce jedna. I. díl

Barack Obama uchvátil generaci „68" vizí, že svět zlepší škrtem pera od stolu své pracovny. Sám však o svém snílkovství říká: „Přijímám rozhodnutí podložená informacemi, nikoli emocemi."

Říkají o něm v amerických novinách, že je trochu intelektuálně studený, ale golf hraje lépe než jeho předchůdce. Bílý dům je na rozdíl od Bushe otevřen kulturním podnikům a rozpravám, jejichž scénář řídí manželka Michelle.

Není všem dnům konec

Porada o Afghánistánu s pracovníky v Bílém domě.Obama dokáže veřejně hovořit o svém fitnessovém rozvrhu, ale přitom mu nikdo nepředhazuje sebestřednost (co by za to dal například Nicolas Sarkozy...).

Po éře Bushe se stále ještě republikáni utěšují, že s vidinou rodícího se obamovského debaklu si dějiny ještě budou neokonzervativní vlády vážit. V současné hospodářské situaci by to však byla cesta k americkému izolacionismu. Teprve ten by svět obrátil vzhůru nohama...

Nechuť k Brownovi

 

Jedním z nápadných gest Baracka Obamy vůči zahraničním vůdcům byla nepochopitelná zima ve vztazích k labouristovi Gordonu Brownovi.

     Ačkoli by měli mít podle partajní základny k sobě nejblíže, rok 2009 byl ve znamení degradace transatlantických vztahů. Pětkrát se do listopadu pokoušel Brown o osobní rozhovor s Obamou, ale neuspěl. Proč byl s návrhy vypoklonkován, není známo.

     Důsledkem byla degradace britské role velmocenského dvojčete do role prostého spojence, jednoho z mnoha. O historické důležitosti zvláštních vztahů hovořila Hillary Clintonová s ministerským protějškem labouristické vlády Davidem Milibandem v Londýně 11. října na své první návštěvě Spojeného království od nástupu do úřadu.

     Ujistila o tom i Browna, který 14. října pravděpodobně našel klíč k zakázaným komnatám Bílého domu: oznámil, že vláda pošle do Afghánistánu další vojáky. Číslo deset ke sboru pěti set vojáků pošle na frontu i dva bojové vrtulníky.

     Zatímco Obama a jeho lidé hovoří o resetování vztahů s Rusy, Britové žijí s Moskvou v malé době ledové. Když byl 2. listopadu v Moskvě ministr zahraničí David Miliband, dostalo se mu chladného přijetí a byly odmítnuty jeho požadavky no vydání poslance dumy Andreje Lugovoje podezřelého v případu Litviněnko zavražděného v Londýně roku 2006. Mezi ním a Lavrovem to absolutně skřípe.

Foto: Bílý dům a ČTK/AP

Autor: - lgtt -

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ