Evropská unie obnoví s Ruskem rozhovory o novém strategickém partnerství. Dohodla se na tom dnes v Bruselu převážná většina ministrů zahraničí zemí EU. Vyjednávání Brusel pozastavil počátkem září v reakci na srpnový ruský vojenský zásah v Gruzii.
Pro obnovení rozhovorů se podle šéfa francouzské diplomacie Bernarda Kouchnera, jehož země nyní EU předsedá a která na obnovení rozhovorů s Moskvou tlačila, vyslovily všechny státy EU s výjimkou Litvy. V tomto případě však pro souhlas unie není třeba jednomyslnost.
Evropská komise, která má tato vyjednávání za unii na starosti, tak může začít se zástupci Moskvy opět hovořit, i když to některá ze zemí blokuje. EU ale i vzhledem k tomu, že vůči Moskvě nepostupuje jednotně, snažila v této věci dosáhnout jednoty. To se ale nakonec nepodařilo.
"Je to chyba," řekl v reakci na rozhodnutí obnovit jednání náměstek litevského ministra zahraničí Zygimantes Pavilionis ČTK a Lidovým novinám. Spor je hlavně o to, zda Rusové splnily všechny podmínky z předchozích dohod s EU.
Vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana už před jednáním připustil, že Rusové mají v separatistických gruzínských regionech Jižní Osetii a Abcházii víc vojáků než před zahájením konfliktu. Právě stažení vojáků do pozic před začátkem srpnového střetu s Gruzií bylo podmínkou, kterou Brusel stanovil pro obnovení jednání. Zmiňované dvě oblasti vyhlásily na Gruzii nezávislost, kterou Moskva k nevoli EU uznala.
ČTĚTE TAKÉ: Evropský tisk: EU je v konfliktu Ruska a Gruzie měkká
EU: partnerství s Ruskem závisí na stahování z Gruzie
Lavrov varuje Západ před podporou Gruzie
Podle šéfa slovenské diplomacie Jána Kubiše nakonec převládal názor, že by unie měla jednání obnovit, protože tento krok pomůže pohnout vpřed i další záležitosti. Pro obnovení byla i Evropská komise, výkonný orgán 27členného bloku. Ta v posledních týdnech provedla revizi vzájemných vztahů s Moskvou a z její zprávy z minulého týdne vyplývá, že rozhovory o novém strategickém partnerství by měly pokračovat.
Podle komise ale ruský zásah v Gruzii zůstává nepřijatelný, stejně jako jednostranné uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie.
Zatím stále není jasné, kdy přesně jednání mezi Bruselem a Moskvou začnou. "Doufám, že budou obnoveny co nejdříve," řekl Ján Kubiš. Předpokládá, že datum dalšího jednání bude určeno na summitu EU-Rusko, který se koncem týdne koná ve francouzském Nice.
Foto: Profimedia a AP