Ruské MiG-29 <span>do šrotu?</span> Třetina jich nesmí létat

Zahraničí
13. 3. 2009 15:30
Stíhačky MiG-29 zřejmě zůstanou na zemi.
Stíhačky MiG-29 zřejmě zůstanou na zemi.

Stíhačky MiG-29 zřejmě zůstanou na zemi.Přibližně devadesát ze dvou stovek ruských stíhaček MiG-29, které postihl zákaz vzletu po loňských haváriích strojů tohoto typu u Čity na Sibiři, nadále nesmí opustit letiště. Oznámilo to dnes velení ruského letectva. Celkem má ruské letectvo ve výzbroji skoro tři stovky strojů MiG-29, které tvoří téměř polovinu z přibližně 650 ruských stíhaček všech typů.

Po zřícení jednoho letadla Mig-29 loni v prosinci u Čity, při kterém zahynul pilot, velení letectva zakázalo další vzlety a nařídilo prohlídky strojů. Ty podle tisku odhalily únavu materiálu a korozi u mnoha z dlouho neopravovaných a zřejmě i řádně neudržovaných strojů.

ČTĚTE TAKÉ: Rusové se nechtějí vzdát armády. Protestují proti reformě
                        Rusko znovu čekají těžké časy. Udrží zbrojení?
                        Stojí ruský medvěd na hliněných nohou?

"Momentálně z celkového počtu strojů MiG-29 bylo zkontrolováno okolo dvou set a k letům bylo připuštěno více než sto letadel," uvedl dnes mluvčí vzdušných sil podplukovník Vladimir Drik. Inspekce zbývajících strojů mají pokračovat podle plánu. Vyřazená letadla se mají opravovat a zařazovat zpět do výzbroje, jak to dovolí přidělené finance. Kdy se tak stane, mluvčí neupřesnil.

Ruský Su-37, krok k páté generaci stíhaček. Rusové však žádné nevyrábějí.Podle ruského listu Kommersant problémy se stárnoucími stíhačkami MiG-29 svědčí o tom, že nastala doba, kdy armáda bude muset odepsat stovky bojových letounů vyrobených ještě za sovětských dob.

Nepřipravené a zastaralé

Ve výzbroji pěti stíhacích pluků a leteckých učilišť se nyní nachází 291 letadel MiG-29. Celkově ruské letectvo disponuje asi 650 stíhačkami, z nichž dvě stovky jsou provozně dražší stroje Su-27. Ve výzbroji je také skoro 150 těžkých přepadových stíhaček MiG-31, které však nejsou přizpůsobeny pro manévrovací boj. Vyřazení značné části frontových stíhaček MiG-29 tak podle listu znamená podstatnou ztrátu pro bojeschopnost vzdušných sil, a to tím spíše, že se na těchto strojích připravují mladí piloti.

Dvoumotorová stíhačka MiG-29, používaná například i ve slovenském letectvu, byla zkonstruována ještě v 70. letech. Během uplynulých let hospodářského vzestupu živeného vysokými cenami ropy a plynu se letectvu podařilo zmodernizovat jen pár tuctů stíhaček.

Stíhačky MIG měli i Češi, ale prodali je Polsku za vrtulníky Sokol.Aféra s nezpůsobilými stíhačkami podle expertů zasadila ránu snahám obnovit prestiž Ruska jako vojenské velmoci a může mít negativní vliv i na snahy zvýšit export zbraní. Loni Alžírsko kvůli špatné kvalitě zrušilo kontrakt na dodávku modernizovaných strojů MiG-29 SMT, které nyní mají posílit ruskou armádu.

Podle médií jiné problémy zase provázejí jednání o prodeji nejmodernější verze stíhaček Suchoj největšímu klientovi ruských zbrojovek, Číně. Moskva se prý obává, aby Peking nezkopíroval ruské technologie, jak již učinil v případě stíhaček Su-27 či systému protivzdušné obrany S-300.

Autor: ČTK

Další čtení

Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ