Rusko: Turci jsou hlavním kupcem ropy od IS

Zahraničí
2. 12. 2015 16:00
Satelitní snímky kolon cisteren na tureckých hranicích.
Satelitní snímky kolon cisteren na tureckých hranicích.

Ruské ministerstvo obrany označilo Turecko za hlavního odběratele ropy od teroristické organizace Islámský stát (IS), která ji loupí právoplatným majitelům v Sýrii a Iráku. Do ropného byznysu je prý zapleten turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho rodina. Rusko tvrdí, že o tom má důkazy, zatím však ukázalo jen satelitní snímky kolon cisteren na tureckých hranicích. Erdogan ruské obvinění znovu popřel a opět prohlásil, že by odstoupil ze své funkce, pokud by se ukázalo jako pravdivé.

"Válka slov" mezi Moskvou a Ankarou trvá od sestřelení ruského bombardéru tureckou stíhačkou v minulém týdnu. Ankara ruská nařčení rozhořčeně popírá.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí v Paříži prohlásil, že sestřelení ruského letadla mělo zajistit bezpečnost pro nelegální dodávky ropy ze Sýrie do Turecka. Erdogan vzápětí toto tvrzení označil za pomluvu a dokonce prohlásil, že by podal demisi, pokud by se nelegální obchod skutečně prokázal. Turecko podle něj nenakupuje ropu od IS, ale naopak se snaží zastavit pašování ropy přes syrsko-tureckou hranici.

Turecký prezident, který je na návštěvě Kataru, v projevu v Dauhá označil ruská tvrzení za pomluvu. "Nikdo nemá právo Turecko pomlouvat. Máme ještě tolik svědomí, abychom ropu od teroristů nekupovali," řekl prezident a dodal, že Ankara nemá zájem zhoršovat vztahy s Moskvou. Erdogan znovu zopakoval, že pokud se objeví důkazy o dodávkách ropy z nalezišť ovládaných IS do Turecka, nezůstane v křesle prezidenta "ani vteřinu".

"Terorismus bez peněz je jako šelma bez tesáků," prohlásil náměstek ministra obrany Anatolij Antonov o významu, jaký pro IS má obchod s ropou z nalezišť, která ovládl v Sýrii a Iráku. Příjmy teroristů odhadl na dvě miliardy dolarů ročně. "Ropa se v obrovském množství, v průmyslovém objemu, dostává do Turecka v tisíci cisterenových vozech," uvedl k satelitním snímkům a dodal, že do tohoto podnikání je zapleten i turecký prezident a jeho rodina.

"Ropu u sousedů krade společný tým banditů a tureckých elit. Cynismus tureckého vedení nezná mezí," prohlásil Antonov a dodal, že přeci šéfem jedné z největších společností v turecké energetice je Erdoganův syn. Rusko ale podle něj nepožaduje Erdoganovu demisi, protože to je věc tureckého lidu.

Rusové prý také odhalili tři hlavní trasy, kterými se ropa ze Sýrie a Iráku dostává do Turecka, uvedl generál Sergej Rudskoj z generálního štábu a tvrdil, že nálety ruského letectva snížily příjmy IS z ropy na polovinu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov oznámil, že se sejde v příštích dnech se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavuşogluem na zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v srbské metropoli Bělehradě.

"Turecká strana trvá na setkání mezi čtyřma očima s ministrem zahraničí," řekl Lavrov na tiskové konferenci v kyperské metropoli Nikósii, kde se sešel s šéfem kyperské diplomacie Ioannisem Kasulidisem. "Vyslechneme si, co má pan Çavuşoglu na srdci," dodal Lavrov.

Autor: AFP, ČTK Foto: , Twitter

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ