Některé evropské země, které chtějí kvůli špatnému stavu svých veřejných financí více šetřit, se zaměřují na jednu z největších položek rozpočtu. Zdravotnictví. Podle listu The Wall Street Journal se tímto směrem v posledních týdnech vydalo Španělsko, Řecko, ale například i Německo nebo Itálie. A další budou podle listu pokračovat.
Vlády některých evropských zemí úspory zatím teprve navrhly, jiné už je ale i prosadily. Nejde ale jen o snižování výdajů na léky, vlády sahají i k dalším opatřením, jak celkové výdaje na zdravotnictví omezit.
Státní systémy zdravotní péče v Evropě hradí většinu výdajů na léky. O evropských vládách se přitom dlouho ví, že se při jednání s farmaceutickými podniky snaží o maximální úspory, škrty v poslední době jsou ale výraznější než v minulosti. Evropa je pro řadu farmaceutických firem druhým největším trhem po Spojených státech.
Řecko ušetří čtvrtinu na lécích
Některé nejvýraznější škrty podle The Wall Street Journalu prosadilo Řecko, které má veřejné finance ve zdaleka nejhorším stavu z celé eurozóny. Částku, kterou bude nutné za léky platit, Atény srazily o celých 25 procent. To vyvolalo silnou vlnu nevole u některých výrobců léčiv.
Například dánská společnost Novo Nordisk před pár dny odmítla přistoupit na snížení ceny své nejdražší verze insulinu, takže pro pacienty v Řecku je teď nedostupná. Zástupci Novo Nordisk uvedli, že budou do Řecka dodávat jen starší verzi insulinu, kde snížení ceny tolik vadit nebude.
Foto: www.profimedia.cz