Jak mohou rostlinné léky pomoci v době rizika virových infekcí?

Zdraví
24. 9. 2024 11:35
Jak mohou rostlinné léky pomoci v době rizika virových infekcí?
Jak mohou rostlinné léky pomoci v době rizika virových infekcí?

Příznaky onemocnění Covid-19 mohou být od zcela nenápadných, těžko odlišitelných od jiných viróz, až po typické příznaky: horečka, kašel, obtížné dýchání, bolest svalů, únava.

Léčba se zaměřuje na ovlivnění příznaků (proti horečce, bolesti, na odkašlání nebo tlumení kašle). Vhodný přípravek vám poradí v lékárně.

Při léčbě příznaků virových onemocnění je možné použít i léky vyrobené z rostlin. Ty dokážou ovlivnit zejména problémy dýchacího ústrojí a podpořit imunitu. Další skupiny přírodních léků zase pomáhají stabilizovat psychiku, která zásadně ovlivňuje stav lidské imunity.

Kořen hořce

Několik studií prokázalo, že právě extrakt z kořene hořce může pozastavovat množení koronaviru, který vyvolal v roce 2012 epidemii onemocnění SARS.  

Kořen hořce je obsažen v několika lécích a doplňcích stravy, které lze zakoupit v lékárnách. Léky a doplňky mohou mít někdy podobné složení, ale zpravidla se liší dávkováním a svým účelem. Obecně: léky slouží k prevenci a léčbě nemocí, potravní doplňky k doplnění běžné stravy. O tom, kdy zvolit lék a kdy doplněk stravy, pojednávají články na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv zde a zde

Léky s obsahem hořce v kombinaci s dalšími bylinkami, jako je prvosenka jarní, sporýš lékařský, šťovík kyselý a černý bez, pomáhají rozpouštět a vylučovat hlen a ulevit od příznaků virových i bakteriálních onemocnění cest dýchacích, jako jsou kašel, bolest v krku, rýma a podobné. Mohou zmírnit příznaky virových onemocnění, a tím mnohdy snížit riziko komplikací.

Jak mohou rostlinné léky pomoci v době rizika virových infekcí?

Kořen jihoafrické pelargonie

Ulevit od příznaků dýchacích cest pomáhá také extrakt z kořene jihoafrické pelargonie (Pelargonium sidoides), u které byl laboratorně prokázaný protivirový účinek. Extrakt z této byliny brzdí rychlé množení virů, a tak působí proti šíření infekce, podporuje také protivirovou imunitu. Rostlina vstoupila do dějin medicíny poté, co se osvědčila v léčbě tuberkulózy. Pak se na ni na mnoho let zapomnělo, protože nemoc dnes úspěšně léčí antibiotika.

V současnosti se lék na bázi extraktu z Pelargonium sidoides v ČR používá ke zmírnění příznaků u akutních respiračních onemocnění virového původu, které se projevují suchým nebo vlhkým kašlem, zvýšenou teplotou či horečkou. Mluvíme o akutní bronchitidě (zánět průdušek), který bývá často provázen i zánětem horních cest dýchacích (rýma, ucpaný nos, bolest v krku). Lék s obsahem extraktu z jihoafrické pelargonie s označením EPs 7630 totiž nejenže zmírňuje příznaky nemoci, v klinických studiích též zkracoval dobu pracovní neschopnosti.

Kořen lékořice

Tato bylina se používá při onemocnění horních cest dýchacích, ulehčuje odkašlávání. V roce 2003 proběhla studie, která potvrdila, že látky této byliny dokážou bojovat s některými typy z rodiny koronavirů. Zpomalují také jejich šíření a schopnost organismus zabránit napadení buněk virem. Nabízí se tak možnost využití extraktů lékořice k pomocné léčbě COVID-19.

Nejen léčivé rostliny mohou pomoci, je dobré také zvýšit obranyschopnost organismu. K tomu pomáhají kromě dostatku vitamínů také například látky odborně označované jako beta glukany, obsažené v léčivých houbách.

Imunitu podpoří i snížení stresu

Epidemie Covid -19 navíc ukázala, že strach z nemoci může zdravotní stav zhoršovat. Psychické zdraví má totiž velký vliv na dostatečnou imunitu člověka. Jak pomáhají léčivé rostliny a léky z nich vyrobené?

Jak mohou rostlinné léky pomoci v době rizika virových infekcí?

Levandule 

Lidé se pokoušejí zvládat úzkost s pomocí rostlin odedávna. Existuje celá řada rostlin, které se tradičně využívají k léčbě úzkosti a nespavosti, v současnosti máme k dispozici následující registrovaná rostlinná léčiva.

Na úzkost pomáhá levandulová silice. Úzkost se obvykle projevuje nezastavitelným kolotočem negativních myšlenek a očekávání a takovéto opakující se psychické stavy se často projeví fyzickými projevy, jako jsou například napětí svalů, bušení srdce, zažívací potíže, nevolnost, nespavost či různé bolesti bez objektivního nálezu při vyšetření.

Lék s obsahem levandulové silice můžete zakoupit bez lékařského předpisu. 

Plusem je, že stejně jako jiné výše zmíněné rostlinné léky prošel přísným schvalovacím procesem, stejným jako jiné léky. To znamená, že se u něj kromě bezpečnosti zkoumal i účinek potvrzený vědeckými studiemi.

Kozlík, mučenka, meduňka, chmel a další

Dalšími rostlinnými léky na psychické potíže, které pomáhají na spaní a uklidnění, jsou pak léky, v kterých je kozlíkový kořen. K dispozici jsou také rostlinné léky složené ze směsí bylin, které obsahují list meduňky, kořen kozlíku a list máty, nať třezalky, nať mučenky, list hlohu, květ chmelu a květ černého bezu. 

Rozchodnice růžová

Dlouhodobý nebo nadměrný stres mohou oslabovat imunitu. Proto je dobré v krizových situacích pamatovat na dostatek pohybu a relaxace a nezapomínat na kontakty s přáteli. Pomoci mohou i tzv. adaptogeny, tedy látky, které nám pomohou adaptovat se na nově vzniklou situaci - stres. Jedním z nich je výtažek z oddenku vysokohorské rostliny jménem rozchodnice růžová (Rhodiola rosea). V lékárnách je dostupný též jako lék ve formě tablet.

Autor: PR ČLÁNEK

Další čtení

ilustrační foto

Nadstandardy ve zdravotnictví nebudou. Poslanci se bojí zpoplatnění péče

Zdraví
23. 4. 2025
ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ