Nejvyšší soud pozastavil sňatky gayů v Utahu

6. 1. 2014 21:00
Nejvyšší soud Spojených států v pondělí pozastavil sňatky homosexuálů v Utahu (ilustrační foto).
Nejvyšší soud Spojených států v pondělí pozastavil sňatky homosexuálů v Utahu (ilustrační foto).

Nejvyšší soud Spojených států pozastavil sňatky homosexuálů v Utahu do doby, než záležitost posoudí federální odvolací soud. Vyhověl tak utažským úřadům, které se ohradily proti prosincovému verdiktu federálního soudu o neústavnosti tamního zákona o zákazu sňatků osob stejného pohlaví. Mezitím však v Utahu uzavřelo manželství na 900 homosexuálních párů.

Verdikt z poloviny prosince loňského roku znamenal velké vítězství pro bojovníky za práva gayů a leseb v Utahu, kde má značný vliv silně konzervativní mormonská církev. Úřad generálního prokurátora Utahu okamžitě poté oznámil, že se proti verdiktu odvolá. Odvolací soud se případem bude zabývat 25. února, což znamená nejméně do tohoto data zákaz oddávání osob stejného pohlaví.

Umožnění homosexuálních sňatků znamenalo pro řadu z necelých třech milionů obyvatel Utahu šok. Kritikou nešetřil ani guvernér státu Gary Herbert, který označil federálního soudce Roberta Shelbyho za "aktivistického". Právě Shelby označil utažskou ústavu definující manželství výhradně jako svazek mezi mužem a ženou za diskriminující.

Utah se stal v pořadí 18. americkým státem, který umožnil homosexuální sňatky. Manželské svazky osob stejného pohlaví jsou nyní legální v 17 státech USA a také v hlavním městě Washingtonu. Mezi posledními je v listopadu 2013 uzákonily parlamenty Havaje a Illinois.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Barack Obama

Trump zveřejnil video, kde zobrazil Obamu s manželkou jako opice

Zahraničí
6. 2. 2026
ilustrační foto

Ve Francii někdo hodil granát do salonu kosmetiky. Podezřelí jsou na útěku

Domácí
Aktualizováno: 6. 2. 2026 18:09
ilustrační foto

Pilot v Bruselu omylem startoval z pojezdové dráhy. Naštěstí včas zastavil

Zahraničí
Aktualizováno: 6. 2. 2026 17:58

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ