V Belgii zemřel muž po nákaze bakterií nazvanou NDM-1, na kterou nezabírají takřka žádná antibiotika. Jedná se o první zaznamenaný případ takového úmrtí. O dalších třech nakažených informoval odborník v Austrálii, který zároveň vyjádřil obavy z dalšího šíření. Zprávu o více než třiceti případech nákazy ve Velké Británii přinesla tento týden tamní média.
Všechny nakažené spojuje jedna věc. Podrobili se lékařskému zákroku v Indii nebo Pákistánu. Bakterii zatím podlehl Bruselan pákistánského původu, který zemřel v červnu po návratu z Pákistánu. Tam byl hospitalizován s těžkým zraněním nohy po dopravní nehodě a pak byl převezen do Belgie. To už ale prý byl jeho organismus bakteriemi zaplaven. Podle mikrobiologa univerzity v Lovani byl v Belgii letos zjištěn ještě jeden případ.
PSALI JSME: Probuzením spících genů vědci získali nová antibiotika
Svět ohrožuje nová bakterie, antibiotika nezabírají
Tři australští nakažení byli hospitalizováni po návratu z Indie, kde nejméně jeden z nich podstoupil plastickou operaci. Podle šéfa oddělení infekčních nemocí v nemocnici v australské Canbeře tyto případy představují "špičku ledovce". "Musí jich tu být mnohem víc, protože tuto zvláštní bakterii je těžké odhalit, pokud není k dispozici speciální vybavení," řekl Peter Collignon. Jednoho z Australanů prý léčil sám. Další dva se nacházejí v Novém Jižním Walesu a Queenslandu. "Neléčitelný" zárodek byl objeven v jejich moči a nezpůsobuje jim prý moc potíží.
Podle studie zveřejněné ve středu v britském odborném časopise The Lancet Infectious Diseases byla bakterie NDM-1 zjištěna u 37 britských pacientů, z nichž někteří předtím navštívili Indii a Pákistán, aby podstoupili plastickou či jinou operaci. Objevila se prý již v USA, Kanadě nebo v Nizozemsku a vědci varovali před jejím dalším rozšířením.
Bakterii v roce 2009 poprvé objevil britský vědec Timothy Walsh z univerzity v Cardiffu u švédského pacienta, který byl předtím hospitalizován v Indii. NDM-1, jejíž název je zkratkou enzymu, který produkuje, odolává vůči takřka všem antibiotikům včetně těch, kterými se léčí naléhavé případy a závažné infekce. Působí proti ní jen dvě antibiotika, a jedno z nich je navíc málo účinné.
Foto: profimedia.cz