Problémy s vlasy trápí značnou část populace. V současné době existuuje na internetu přes milion a půl stránek pouze na téma vypadávání vlasů. Mezi nejčastější problémy patří především lupy, hormonální vypadávání vlasů nebo takzvaná alopecia, při níž dochází k tvorbě lysin. "Stále častěji se setkáváme s vypadáváním vlasů souvisejícím s psychologickými problémy, takzvanou trichotilománií," říká dermatoveneroložka Monika Arenberegerová.
Hana Kuncová ze Sokolova působí jako učitelka na druhém stupni. V roce 2005 si při líčení všimla, že jí chybí půlka řas. Vyhledala proto pomoc místních lékařů a po roce léčby už jí na těle nezbyl ani jeden chlup či vlas. Diagnóza zněla areátní alopacie. "Bylo to těžké, žáci v tomhle věku umí být krutí a navíc jsem nemohla zcela vykonávat svou práci. Učím matematiku i tělocvik a skákat přes kozu s parukou byl docela problém," popisuje dnes.
Problém přetrvával a nakonec se obrátila na Centrum zdravý vlas při Dermatovenerologické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. "Léčba trvala tři roky, ale vše dobře dopadlo," usmívá se žena, která se nyní pyšní hustou kšticí. Nadále však dochází k lékaři a o vlasy se musí odborně starat.
Když se objevují lysiny...
Pacientů se stejnou diagnózou, které postihla tvorba postupně se zvětšujících lysin, je u nás kolem jednoho procenta. Nejčastěji je jim mezi dvaceti až čtyřiceti lety a důvodem onemocnění jsou u nich agresivní T-lymfocyty napadající vlasové váčky. Problémy bývají spojeny také s onemocněním štítné žlázy nebo atopickým ekzémem. Zatímco běžně nám denně vypadne 25 až 100 vlasů (z celkového počtu kolem sta tisíc), v tomto případě je číslo mnohonásobně vyšší.
"Dnes umíme areátní alopecii léčit novou metodou, při níž využíváme difencypron. Zní to zvláštně, ale pomocí něj vyvoláme ekzém, tedy zánětlivé onemocnění. Tím se aktivují bílé krvinky a onemocnění vyženou. Také zlepšují prokrvení kštice," uvádí profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde právě zprovoznili interaktivní web www.zdravyvlas.cz při Centru zdravý vlas, kde mohou lidé s problémy týkajících se veškerého ochlupení a vlasů vyhledat pomoc. Vstupní vyšetření v Centru stojí 500 korun. Pokud jde o zdravotní problémy, léčbu hradí pojišťovny.
Deprese i hormonyStále častější je vypadávání vlasů související s psychologickými problémy, takzvaná trichotilománie. "Při ní si pacienti s depresí nebo poruchou osobnosti vlasy nebo řasy a obočí sami vytrhávají," říká dermatoveneroložka Arenberegerová z Centra zdravého vlasu, podle ní přibývají i pacientky s alergiemi na barvy na vlasy. Za vším prý stojí sloučenina p-fenylendiamin, jejíž obsah v barvách reguluje i EU. Tyto komplikace se týkají více než tří procent populace.
Dalším velmi častým problémem je poslední dobou hormonální vypadávání vlasů. U žen se objevuje především v době těhotenství, porodu, kojení nebo menopauzy. Muže tento problém trápí více, kolem padesátky se týká až poloviny z nich. Svou roli hrají dědičnost, mužské pohlavní hormony a věk. Z lokálních léků je nejvíce používaný minoxidil (stejně jako u žen), který byl původně určen na léčbu vysokého tlaku. Systémové terapii vyhovuje hormonální léčba finasteridem. Ve většině případů se komplikací lze zbavit, ale základem je nezanedbat začátek léčby.
Bílý nepřítel
Běžně nás trápí "obyčejné" lupy. S těmi má zkušenosti až polovina osob ve věku dvaceti let. Pokud se však komplikace zhorší a vytváří se více mazových žláz nebo dochází k nadprodukci kožního mazu, kožní šupinky se kromě vlasů objevují i na obličeji či jinde na těle a vzniká seboroická dermatitida. Zde přichází na řadu lékař a k doléčení je třeba používat dehtové a sirné preparáty a šampóny proti lupům.
"Obecně má důležitý vliv na vlasy vitamín B, železo, zinek, methionin nebo i kofein," doporučuje doktorka Arenbergerová. Podle ní vlasy mohou poškodit infekční onemocnění, stres, antidepresiva nebo např. nevhodná dieta (důležitá je konzumace červeného masa).