Ve středověku mor zabíjel miliony lidí. Nemoc ale nikdy vymýcena nebyla a stále si hledá své oběti. Přesto už není hrozbou jako kdysi. Letos v červenci zemřelo na mor jednatřicet obyvatel Peru. Nemoc se stále objevuje v některých oblastech Indie, Pákistánu, Číny, jižní Afriky, ale také na západě USA. Ojedinělé případy jsou hlášeny v Novém Mexiku, Arizoně, Coloradu, Kalifornii, Oregonu a Nevadě.
Před pár stoletími byl mor strašákem, který obcházel celý svět. Ve 14. století na tuto nemoc zemřela celá polovina evropské populace. A morové epidemie se s jistou pravidelností opakovaly. Během 18. století přišel zlom, díky hygienickým opatřením se od té doby morová epidemie v Evropě neobjevila. Poslední ojedinělé případy se vyskytly po druhé světové válce.
Přesto se podle Světové zdravotnické organizace každý rok objeví tisíc až tři tisíce případů moru. Příčinou nákazy jsou infikovaní potkani a krysy, ale také kočky nebo psi, kteří malá zvířata loví, a do domu tak mohou přinést nakažené blechy. Mor se vyskytuje ve dvou formách: bubonické a plicní.
Bubonická a plicní forma
"Bubonická forma se projevuje zduřením uzlin, nejčastěji v tříslech, ale záleží na tom, kudy se infekce dostala do těla po štípnutí hmyzem," říká Hana Roháčová, primářka Infekční kliniky Fakultní nemocnice na Bulovce. Obě formy mají krátkou inkubační dobu, jeden až šest dní. Poté nastupují vysoké horečky, třes, bolesti kloubů a únava. U bubonické, mnohem častější formy se objevují i hnisavá ložiska po celém těle, která mohou prasknout a způsobit celkovou sepsi. Pokud není zahájena léčba antibiotiky, zhruba dvě třetiny nemocných umírají. Plicní forma se přenáší vzduchem stejně jako chřipka a probíhá jako prudký zápal plic, jenž také končí bez včasné terapie smrtí.
Morem se můžete nakazit
"Teoreticky je možné, aby se nakazil i český turista při cestách do rizikových oblastí. Příčinou nákazy by byl kontakt s hmyzem, který mor přenáší, případně s člověkem trpícím plicní formou nemoci," spekuluje primářka Roháčová. V novodobé historii sice nedošlo k případu, že by někdo mor do Česka "přivezl", ale není to vyloučené.
Pokud by se u nás objevilo pouhé podezření na mor, následovala by přísná opatření ze strany úřadů. Izolace, karanténa pacienta i jeho okolí, dezinfekce, dezinsekce a deratizace v místě, kde pacient pobýval a podobně.
Existuje očkování? Více o moru se dočtete v čerstvém vydání Instinktu, který je právě na stáncích.