Česko bojuje s nedostatkem krve, ubývá mladých dárců

Zdraví
4. 6. 2014 15:00
Dárců krve v Česku ubývá, upozorňuje Český červený kříž.
Dárců krve v Česku ubývá, upozorňuje Český červený kříž.

Transfuzní stanice bijí před létem na poplach, není dost krve a úrazů bude přibývat. Počet dárců krve by bylo potřeba zvýšit alespoň na dvojnásobek, upozorňuje Český červený kříž. Právě za tímto účelem vznikla nová kampaň Umět žít znamená umět darovat, jejímž cílem je přilákat tři tisíce nových dobrovolníků.

Český červený kříž doporučuje, aby na každých sto obyvatel v zemi připadalo čtyři až šest dárců. "V současnosti nedosahujeme ani spodní hranice doporučovaných čísel. V ČR by se měl počet dárců krve pohybovat mezi 400 až 600 tisíci, ve skutečnosti jich je podle statistik necelých 300 tisíc," upozorňuje prezident organizace Marek Jukl.

Nová kampaň upozorňuje na nutnost dárcovství krve.Transfuzní stanice by pro pomoc pacientům v ohrožení uvítaly krev takzvaných prvodárců, zejména mladých lidí, kteří darují poprvé v životě. V poslední době jich však ubývá a s nimi i vzácné potenciální zásoby krve. Právě na ně se kampaň "Umět žít znamená umět darovat" zaměřuje a snaží se je o potřebě dárcovství informovat. Každý, kdo přijde darovat svou krev jako prvodárce do 14. června, bude za svou snahu odměněn balíčkem s překvapením.

Odběrná místa

Prvodárci tvoří každý rok průměrně deset procent registrovaných dárců a jsou tak velmi důležití pro zajištění stálé zásoby krve. Mladí lidé a zvláště studenti s nadšením a zápalem pro dobrou věc jsou ideálními kandidáty. Do projektu jsou zapojeny transfuzní stanice v Praze, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci a Hradci Králové, kde se dobrovolníci mohou přihlásit a nechat si krev odebrat (více info zde).

Dárcem může být kdokoliv z nás, základní podmínkou je dobrý zdravotní stav a věk mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se doporučuje, aby člověk nebyl starší než 60 let. U dárců plné krve je potřebné, aby vážili více než padesát kilogramů.

"Trvale jsou vyřazeny osoby s cukrovkou, těžkými formami alergie, s autoimunními chorobami, Creutzfeldt-Jakobovou chorobou, hypertenzí třetího stádia, poruchami imunitního systému, nádorovým onemocněním, epilepsií, hemofilií, dále pacienti po syfilidě, tuberkulóze apod. Například po infekční žloutence typu A, infekční mononukleóze či borelióze je možné darovat krev jeden až dva roky po vyléčení, po chirurgických výkonech zpravidla do šesti měsíců," popisuje podmínky dárcovství primářka transfuzního oddělení Pardubické krajské nemocnice Jitka Horská.

Mezi "nedostatkové zboží" patří např. podle Všeobecné fakultní nemocnice v Praze krevní skupiny A-, A+, B-, AB-, 0- a 0+.

Autor: Markéta BajerováFoto: archiv

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ