Džusové kúry: opravdu pomáhají očistě organismu?

Zdraví
28. 6. 2014 17:30
Módnímu hitu ovocných a zeleninových šťáv se říká juicing.
Módnímu hitu ovocných a zeleninových šťáv se říká juicing.

Takzvané džusové kúry, jejichž móda přišla ze Spojených států, spočívají v tom, že se několik dní nekonzumuje nic jiného než šťáva z ovoce a zeleniny. Jaké jsou reálné účinky této metody a jak vysvětlit její úspěch, ptá se francouzský týdeník L´Express.

Asi čtyřicetiletá dáma usrkává v pařížském baru zelenkavou směs, kterou před číšnicí vychvaluje: "Měla byste to také zkusit, je to vynikající! Stojí to sice čtyřicet eur (přes tisíc Kč) denně, ale když pomyslím, že mi tahle kúra odstraní z těla všechny toxiny, tak to jde, ne?" Džusy z ovoce a zeleniny bude tato žena konzumovat čtyři, možná až sedm příštích dní s příslibem, že to "usnadní přirozený proces detoxikace organismu a umožní jí cítit se lépe".

Je juicing, který přišel ze Spojených států, jen dalším příkladem úspěšného marketingu? Nebo je skutečným pomocníkem při očistě organismu? Není nebezpečné živit se několik dní výhradně tekutinou? Potřebuje naše tělo opravdu pomoc při detoxikaci?

Na pití fresh džusů lze pohlížet ze dvou úhlů.Podle quebeckého lékárníka Oliviera Bernarda jsou všechny produkty, které údajně mají pročistit trávicí systém, podvod. "Filtrační" orgány našeho těla, játra a ledviny, nepotřebují pomoc, aby plnily své funkce. Stejně tak střeva nemohou z fyziologického hlediska skladovat sebemenší odpad, jinak by se stala neprůchodnými. Domnívat se, že juicing může přispět k očistě našeho trávicího systému, je zcela iluzorní. Zcela postačuje vyvážená strava, abychom se cítili lépe, soudí, Bernard.

Nutriční poradkyně Ariane Grumbachová má podobný názor: "Jestliže jíme normálně, tedy zdravě a pestře, pak náš organismus velmi dobře dokáže zachovat to, co je pro něj dobré a co potřebuje, a filtrovat a odvádět zbytek." Na této módě juicingu je znepokojivé, že může vést až k ortorexii čili k závažné poruše v příjmu potravy, kdy člověk téměř nejí ze strachu, aby nesnědl něco, co je nezdravé, uvádí Grumbachová.

Přemíra juicingu je znepokojivá, avšak lze na ni pohlížet i z pozitivního hlediska. Eleonore praktikuje příležitostně tuto metodu, kterou poznala při pobytu v New Yorku. Považuje ji za vhodný prostředek, jak se v krátké době cítit dobře. "První den může být velmi tvrdý, většinou hrozně bolí hlava," varuje. "Nejlépe je připravit si půdu tím, že dva dny dopředu nejíme žádné maso ani cukry, aby se šok omezil. Pak to je ale příjemné. Rozhodně to je také dobré k tomu, aby člověk trochu ´splasknul´ a působí to příznivě na pokožku," dodává.

Avšak pozor, varuje Ariane Grumbachová. "Jestliže má někdo již tak problémy s jídlem, zvláště nějakou poruchu příjmu potravy, mohou se tyto potíže ještě prohloubit," říká.

"Jestliže pijeme několik dní jen šťávy, ztrácíme na váze, ale úbytek je zakrátko zpátky, kdy zase začneme jíst normálně," upozorňuje Ariane Grumbachová. "Pět nebo šest dní o šťávách bez jídla se mi nezdá být rozumné. Naopak pití šťáv v rámci běžného stravování, které doplňuje příjem ovoce a zeleniny, inu, proč ne," dodává. Zkrátka juicing ano, ale s rozumem a s mírou.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ