Smrtící tygří komáři ohrožují Británii a problémy působí i jinde v Evropě, varují odborníci. Zmiňovaní komáři mohou přenášet virus, který u člověka způsobuje více než čtyřicetistupňové horečky, po kterých následují bolesti kloubů, jež mohou trvat i několik let.
Hmyz už působil problémy v Itálii, Francii a jinde na jihu Evropy a nyní pronikl až do města Kent na břehu Temže. Zachycen zde byl druh, který způsobuje horečku a vážné onemocnění zvané Chikungunya, které provázejí zmiňované silné bolesti kloubů a svalů, jež mohou přetrvávat dlouhou dobu. Obdobné příznaky plus nevolnost způsobuje také horečnaté onemocnění dengue. V několika závažných případech může dokonce dojít k otoku mozku a míchy.
Odborníci z programu Veřejného zdraví v Anglii sledují několik míst v Kentu, včetně čerpacích stanic či přístavů, a doufají, že budou na místě dřív než hmyz. "V současnosti je v Evropě málo případů výskytu těchto komárů, ale vzhledem k tomu, že došlo ke změnám klimatu a zvýšila se globalizace, může se to změnit," řekl podle deníku Mirror doktor Jolyon Medlock, vedoucí programu Veřejné zdraví v Anglii.
Medlock tvrdí, že i když těžko říci, odkud přesně se komáři v Británii vzali, existuje celá řada vstupních linií. Asijským komárům se naposledy povedlo dostat do Evropy v přivezených pneumatikách, kam nakladli vajíčka; a ta v nich přežila neuvěřitelných 18 měsíců. Komáři se můžou přemisťovat i pomocí vozů, letadel a dalších vozidel. Nejsou totiž příliš zdatní letci, doletí maximálně několik set metrů.
Tito komáři, podle Medlocka, potřebují k reprodukci především vodu ale i přesto se výskyt jejich hnízdišť nezužuje pouze do okolí vod. K nakladení vajíček jim totiž stačí jen malé množství vody, například v proláklině stromu.
V minulosti se asijský komár tygří objevil i v Česku, dostal se sem v kabinách nákladních i osobních vozidel z Chorvatska, Itálie i Francie a ostatních jihoevropských zemí. Nález v roce 2012 byl nejspíše náhodný a nepřežil zimu, ale pravděpodobně byl přivezen z Itálie. Tento komár z klimatického hlediska dokáže přežít na Jižní Moravě. V případě, že by se tygří komár znovu objevil, museli by celý prostor desinfikovat a hmyz zcela vymýtit. Jen tak se dá zabránit jeho rozšíření.