O tom, že ovoce a zelenina jsou prospěšné pro zdraví, ví i malé dítě. Mrkev pro ostrý zrak, citron při nachlazení, banán kvůli "béčku" a švestky proti zácpě. Na jablko si většina lidí ani nevzpomene. Neprávem. Tento druh ovoce má totiž řadu léčebných účinků a navíc je skvělým společníkem při hubnutí.
Když se řekne "oblíbené ovoce", většině z nás se začnou sbíhat sliny na jahody, třešně, hroznové víno, ananas, mango, ... Na obyčejná jablka si vzpomene málokdo. A i když v Česku patří mezi nejvíc konzumované ovoce, za poslední tři roky jeho spotřeba klesla o deset procent.
Podle odborníků si jablka zaslouží větší pozornost konzumentů. "Jsou k dispozici v čerstvém stavu po celý rok, díky množství odrůd se nám nabízí celá škála chutí a jsou relativně cenově dostupná," vypočítává výhody tohoto ovoce Oldřich Faměra z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze.
Jablka jsou navíc významným zdrojem pektinu, vlákniny, která pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi a snižovat cholesterol, a vedle vitaminu C obsahují mimo jiné i draslík, který snižuje krevní tlak a reguluje činnost nervů a svalů.
Nízká energetická hodnota a naopak vysoký podíl vlákniny, která vzbuzuje pocit sytosti, činí z jablek potravinu, po které lze bez výčitek sáhnout během hubnutí. "Jezte tři jablka denně a vynechejte jeden hlavní chod. Uvidíte, za týden budete lehčí až o dvě kila," slibuje leták Ovocnářské unie ČR.
Díky podílu takzvaných fytonutrientů snižuje konzumace jablek riziko srdečního infarktu a rakoviny zažívacího traktu, dále zlepšuje funkci dýchacího ústrojí, ale i paměť a koncentraci, tvrdí ovocnáři.
Jablkem proti infarktu i alzheimerovi
Za pravdu jim dává Jaroslava Kreuzbergová , vedoucí nutriční terapeutka z oddělení klinické dietologie Fakultní nemocnice Plzeň: "Jablka mají řadu léčebných účinků. Posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh, působí proti zácpě, snižují krevní tlak a hladinu krevních tuků a cholesterolu, a tak nás chrání proti civilizačním chorobám, ateroskleróze, rakovině, Parkinsonově či Alzheimerově chorobě a dalším."
Průměrně jablka obsahují ve 100 gramech okolo 2 g vlákniny, 35-65 kilokalorií, 6-12 g sacharidů, 0,5 g bílkovin, 0,1 g tuků, minerální látky jako je draslík, vápník, fosfor, železo a zinek, vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamínu C (3-25 mg), antioxidanty a enzymy.
Kolik cenných látek konzumací jablka organismu dodáme, závisí také na způsobu úpravy. "Pokud jablko oloupeme, zvýšíme jeho stravitelnost a také snášenlivost z hlediska alergie, protože hlavní koncentrace alergizujících látek se nachází ve slupkách. Bohužel tím ale zároveň snižujeme přínos ochranných látek - antioxidantů a vlákniny, neboť právě ve slupce jich je nejvíc," upozorňuje Kreuzbergová.
Lidem s horším trávením nebo s lehčí formou alergie doporučuje nutriční terapeutka jíst jablka ve formě kompotů, přesnídávek, mixovaná s mrkví či jiným ovocem, ve vařených jídlech, jako je žemlovka nebo štrúdl, popřípadě popíjet mošt.
A jaké další ovoce bychom si vzhledem k vysokému obsahu ochranných látek měli dopřávat častěji? "Určitě bobuloviny - rybíz, angrešt, maliny, rakytník řešetlákový, borůvky, ale i například brusinky, bezinky a další. Tento typ ovoce se opomíjí, pokud ovšem není zpracováno do pilulek a kapiček a pak za drahý peníz k zakoupení v obchodech a lékárnách," všímá si Kreuzbergová.
Kde je nejvíce "céčka"?
Nutriční terapeutka Jana Kreuzbergová nicméně upozorňuje: "Ochranná hodnota dané potraviny není dána jen obsahem vitamínu C, ale i dalšími antioxidanty a poměrem obsažených látek." |