Jak na akné

Zdraví
13. 5. 2014 12:30
V pětadvaceti letech má akné každá dvanáctá žena. U někoho jsou projevy slabé, někdo má v obličeji zánětlivá ložiska (ilustrační foto).
V pětadvaceti letech má akné každá dvanáctá žena. U někoho jsou projevy slabé, někdo má v obličeji zánětlivá ložiska (ilustrační foto).

Nepříjemné akné sužuje drtivou většinu teenagerů, někoho více a někoho méně. Ovšem nevyhýbá se ani dospělým, zejména ženám. Ve věku pětadvaceti let červené pupínky "zdobí" dvanáct procent žen a ušetřeno není ani pět procent dam nad 45 let. Lékaři přitom upozorňují na několik mýtů, které mezi lidmi kolují. Akné například nelze prý zcela vyléčit a sluníčko mu rozhodně neprospívá.

Příčinou akné je porucha rohovatění v ústí mazových žláz, která vede až k blokádě jejich vývodů. Podporuje ji stres, hormonální nerovnováha a další vlivy. Způsobů léčby tohoto nepříjemného problému je několik a záleží na závažnosti projevů. Základem je pravidelné čistění pleti a odstraňování přebytečné rohoviny. Dále přicházejí na řadu ovocné kyseliny nebo retinoidy (skupina látek odvozených od vitaminu A), antibiotika, hormonální terapie, peeling či laser apod.

Velmi účinná je především kyselina azelaová, která vyvolává minimum podráždění a je nově dostupná ve formě krému také bez lékařského předpisu. Veškerá léčba však začíná působit nejdříve po měsíci, a nelze tak čekat zázraky hned po jejím začátku. Obličej je také nutné opečovávat a mazat plošně, ne pouze postižená místa, což mnoho lidí nedodržuje.

Trápení i po třicítce

U starších žen se akné často tvoří na bradě a čelistech."Zvláštní formou akné je acne excoriee, které se vyskytuje u starších žen, zejména v oblasti čelistí. U akné je celkově problém, že nedokážeme zamezit komplikacím typu zjizvení, hyperpigmentace či podráždění. V průběhu léčby je třeba se vyvarovat postupů, které pokožku zbytečně namáhají, jako neodbornému peelingu, masáží poškozené pokožky atd.," upozorňuje dermatoložka Andrea Vocílková.

Obzvláště nutné je starat se o poškozenou pleť na jaře a v létě, kdy na ni působí sluneční záření. K tomu dopomáhá používání ochranných krémů na opalování. Tento problém začíná být aktuální a lékaři před ním varují. "Slunce vysušuje a má protizánětlivý efekt, ale současně také zesiluje rohové vrstvy a blokáda vývodů mazových žláz se prohlubuje. Takže vše možná vypadá lépe, ale po přerušení vlivu slunečního záření se situace ještě zhoršuje. Do ordinací tak lidé nejvíce začnou chodit na podzim," pokračuje Vocílková.

Méně cvičení i krémů

Veřejností také ohledně akné kolují nepravdivé mýty, které odborníci uvádějí na pravou míru. Kromě zmíněného "blahodárného" pobytu na sluníčku je to to např. vliv stravy. Přímá souvislost mezi stravou a akné zatím prokázána nebyla, ale každý na sobě může pocítit jiné změny. Někomu pupínky více vyraší po kořeněném jídle, jinému po tučném. Obecně se však není třeba bát.

Další nepravda se týká malování a používání make-upu, který akné překrývá. Většina z nich totiž póry neucpává, jak si mnozí myslí. "Pleti naopak moc nesedí pěstící krémy, které mohou obsahovat alergeny," říká Vocílková. Vyčištění póru se podle některých lidí dostavuje i při tělesné aktivitě a pocení, což lékaři důrazně odmítají. Intenzivní cvičení naopak podporuje produkci kožního mazu, je proto nutné nosit moderní sportovní oblečení a po aktivitě se osprchovat.

Další čtení

ilustrační foto

WHO chce zakázat všem zdravotníkům na planetě provádění ženské obřízky

Zdraví
28. 4. 2025
Klíště - ilustrační foto

S aplikací proti klíšťatům. „Klíšťapka“ vás varuje a můžete je i prásknout

Zdraví
28. 4. 2025

Hezké nehty pod UV lampou? Platí se za ně i rakovinou, potvrzují studie

Zdraví
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:32

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ