Že i nekuřák může kvůli nikotinovému dýmu onemocnět rakovinou plic, ví každý. Až teď se ale americkým vědcům podařilo odhalit jeden z důvodů, proč nemoc u pasivních kuřáků vzniká. Mohou za to změny genetické výbavy, které v těle kouř napáchá.
Více než sto dvacet účastníků průzkumu souhlasilo s odebíráním vzorků jejich plicních sklípků a pravidelným odevzdáváním moči, takže lékaři už v průběhu výzkumu viděli, jak buňky na nadýchaný nikotin reagují.
"Velmi zajímavé je to, jak jsou plicní buňky na kouř citlivé. Je úplně jedno, jestli jdete na večírek, kde kouří každý kromě vás, nebo si dáte jednu cigaretu týdně. Navíc je úplně jedno, jak moc intenzivní kouř je. Stačí málo a geny se začínají měnit," vysvětluje pro magazín Time vedoucí výzkumu Donald Crystal.
Tři sta sedmdesát genů
Vědci ve vzorcích zkoumali více než tři sta sedmdesát genů u kuřáků i nekuřáků. Největší množství škodlivých látek z cigaret měli v plicích samozřejmě prvně jmenovaní. Nekuřáci by se pak dali rozdělit do dvou skupin - na ty, kteří tu neměli téměř nic, a ty, na jejichž plicích i moči bylo poznat, že bývají vystaveni cigaretovému dýmu.
Z výzkumu potom vyplývá, že jedenáct procent ze zkoumaných genů lidí, kteří nekouří, a přesto jsou nuceni v kuřáckém prostředí pobývat, se kvůli tomu chová stejně jako geny kuřáka.