Který stát je na tom nejhůř se zdravotní péčí? Opět se hodnotilo

Zdraví
17. 6. 2014 11:51
Hodnocení a srovnávání zdravotnictví různých států je velmi složité, v potaz se musí brát mnoho faktorů (ilustrační foto).
Hodnocení a srovnávání zdravotnictví různých států je velmi složité, v potaz se musí brát mnoho faktorů (ilustrační foto).

Ačkoli mají nejdražší zdravotnictví, kvalita tomu moc neodpovídá. Spojené státy v hodnocení poskytované zdravotní péče jedenácti nejvyspělejších zemí propadly. Už popáté...

Soukromá nadace Commonwealth Fund přišla se závěrem, že kvalita zdravotnické péče v USA stále zaostává a je nejhorší z vyspělých industrializovaných států. Nejlepší je údajně britské zdravotnictví, hned po něm švýcarské, píše časopis Time.

Srovnání se účastnilo celkem jedenáct zemí: USA, Francie, Austrálie, Německo, Kanada, Švédsko, Nový Zéland, Norsko, Nizozemí, Švýcarsko a Velká Británie. Hodnotilo se několik faktorů, jako například kvalita poskytované péče, dostupnost lékařů nebo srovnatelnost péče ve všech částech země.

Odborníci nadace vycházeli z rozhovorů s lékaři i pacienty, z údajů Světové zdravotnické organizace a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Závěrečný report americkému zdravotnictví vytknul především to, že vysoké výdaje na pojištění nejsou úměrné spokojenosti pacientů a kvalitě poskytovaných služeb ve zdravotnických zařízeních.

"Je třeba rozšířit zdravotní pojištění i mezi lidi, kteří ho nemají, a zajistit dostupnou domácí péči," stojí ve zprávě. Právě tyto skutečnosti prý Ameriku odlišují od ostatních států v hledáčku. 

Samozřejmě se nezapomnělo ani na pochvaly. Jako efektivní vidí odborníci snahu o šíření reforem, finanční pomoc méně movitým rodinám i nové databáze s informacemi o pacientech.

Spojené státy jsou sice místem, kde se nacházejí nejlepší kliniky na světě, ovšem v celkovém srovnání zklamávají. Překvapivý by se možná mohl zdát úspěch Velké Británie, která se v poslední době potýká s velkým množstvím skandálů. Loni představitelé Národní zdravotní služby (NHS) oznámili, že by se poskytováním dostatku tekutin pacientům a častějšími jednoduchými testy předešlo až 42 tisícům úmrtí za rok. Za situaci se omluvil i sám premiér Cameron.

Autor: Markéta BajerováFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ