Který stát je na tom nejhůř se zdravotní péčí? Opět se hodnotilo

Zdraví
17. 6. 2014 11:51
Hodnocení a srovnávání zdravotnictví různých států je velmi složité, v potaz se musí brát mnoho faktorů (ilustrační foto).
Hodnocení a srovnávání zdravotnictví různých států je velmi složité, v potaz se musí brát mnoho faktorů (ilustrační foto).

Ačkoli mají nejdražší zdravotnictví, kvalita tomu moc neodpovídá. Spojené státy v hodnocení poskytované zdravotní péče jedenácti nejvyspělejších zemí propadly. Už popáté...

Soukromá nadace Commonwealth Fund přišla se závěrem, že kvalita zdravotnické péče v USA stále zaostává a je nejhorší z vyspělých industrializovaných států. Nejlepší je údajně britské zdravotnictví, hned po něm švýcarské, píše časopis Time.

Srovnání se účastnilo celkem jedenáct zemí: USA, Francie, Austrálie, Německo, Kanada, Švédsko, Nový Zéland, Norsko, Nizozemí, Švýcarsko a Velká Británie. Hodnotilo se několik faktorů, jako například kvalita poskytované péče, dostupnost lékařů nebo srovnatelnost péče ve všech částech země.

Odborníci nadace vycházeli z rozhovorů s lékaři i pacienty, z údajů Světové zdravotnické organizace a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Závěrečný report americkému zdravotnictví vytknul především to, že vysoké výdaje na pojištění nejsou úměrné spokojenosti pacientů a kvalitě poskytovaných služeb ve zdravotnických zařízeních.

"Je třeba rozšířit zdravotní pojištění i mezi lidi, kteří ho nemají, a zajistit dostupnou domácí péči," stojí ve zprávě. Právě tyto skutečnosti prý Ameriku odlišují od ostatních států v hledáčku. 

Samozřejmě se nezapomnělo ani na pochvaly. Jako efektivní vidí odborníci snahu o šíření reforem, finanční pomoc méně movitým rodinám i nové databáze s informacemi o pacientech.

Spojené státy jsou sice místem, kde se nacházejí nejlepší kliniky na světě, ovšem v celkovém srovnání zklamávají. Překvapivý by se možná mohl zdát úspěch Velké Británie, která se v poslední době potýká s velkým množstvím skandálů. Loni představitelé Národní zdravotní služby (NHS) oznámili, že by se poskytováním dostatku tekutin pacientům a častějšími jednoduchými testy předešlo až 42 tisícům úmrtí za rok. Za situaci se omluvil i sám premiér Cameron.

Autor: Markéta BajerováFoto: ČTK

Další čtení

Žena je oficiálně mrtvá tři měsíce. Drží ji na přístrojích kvůli zákazu potratů

Zdraví
16. 5. 2025

Emoční kotvy. Dobrý sluha, ale špatný pán

Zdraví
16. 5. 2025

Pacienti druhé kategorie z moci úřední. Kdo rozhoduje o jejich léčbě

Zdraví
16. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ