Kuřáci šlechtěné marihuany jsou více ohroženi schizofrenií

Zdraví
9. 7. 2013 14:34
Šlechtěná marihuana je nebezpečnější (ilustrační foto).
Šlechtěná marihuana je nebezpečnější (ilustrační foto).

Kuřáci šlechtěné marihuany jsou více ohroženi schizofrenií, varují vědci z Psychiatrického centra Praha. Zkoumali složení šlechtěné marihuany a zjistili, že v ní chybí účinná látka, která chrání před psychickými poruchami vyvolanými látkou THC.

Podle vědeckého týmu bylo ve šlechtěné marihuaně až 20 procent látky THC. Technické konopí jí má do 0,3 procenta, konopí distribuované ilegálně v předchozích dvaceti letech mělo šest až 14 procent THC. Vysoký podíl THC je v aktuálních vzorcích z ČR a z Nizozemska.

"V české marihuaně chybí brzda proti schizofrenii. Tento nález znamená, že pravidelní uživatelé marihuany u nás kouří takřka výhradně ty nejsilnější a nejvíce nebezpečné odrůdy konopí, někdy označované jako skunk," řekl šéf výzkumného týmu Tomáš Páleníček. "Lze tedy předpokládat, že se zvyšující se potencí užívaného konopí bude rovněž narůstat počet a závažnost psychiatrických komplikací," doplnil spoluautor výzkumu Jiří Horáček.

Ve šlechtěném konopí chybí látka kanabidiol. V původních přírodních odrůdách byly THC a kanabidiol zastoupeny zhruba stejně. Šlechtěním se podíl THC postupně zvýšil, takže současně pěstované odrůdy jsou podle Horáčka mnohem nebezpečnější než ty původní.

THC a kanabidiol mají částečně opačný efekt. THC je hlavní psychoaktivní látkou, mění vnímání a myšlení, což může být příjemné, ale může to také být spojeno s nepříjemnými pocity vztahovačnosti a strachu. Výzkum v posledním čtvrtstoletí prokázal, že riziko schizofrenie je u pravidelných uživatelů dvakrát až třikrát vyšší a závisí především na celkovém množství zkonzumovaného THC, říkají vědci.

"Kanabidiol naopak způsobuje pocit zklidnění, ospalosti a úlevy od úzkosti a předpokládá se, že blokuje negativní účinky THC," dodal Horáček.

Několik nedávných studií podle něj potvrdilo předpoklad, že podávání samotného kanabidiolu snižuje sílu schizofrenních příznaků u nemocných, takže se nyní zkoumá i jako možný lék na schizofrenii.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ