Kuřačky jsou kvůli svému návyku biologicky o sedm let starší, než ukazuje jejich kalendářní věk, ukázal nový vědecký výzkum. Biologické stáří organismu na rozdíl od kalendářního stáří ukazuje opravdovou míru opotřebení.
V Česku kouří přibližně třetina dospělých - 23 procent žen a 39 procent mužů. Kouření přispívá k řadě onemocnění: až 90 procent případů rakoviny plic je z kouření, přes 95 procent lidí s infarktem do 45 let jsou kuřáci.
Látky obsažené v cigaretách a sám nikotin způsobují poškození buněk, zbytečně aktivují a zatěžují imunitní systém a přispívají k oxidačnímu stresu. Výsledkem je zhoršení vzhledu, což souvisí s horší kvalitou vlasů, nehtů a kůže, ale hlavně poškození životně důležitých orgánů, zejména srdce a plic, stoupá také riziko rakoviny.
Britští vědci prokázali, že kouření také urychluje stárnutí buněk a jejich smrt. Sledovali vliv kouření na kvalitu genetické informace nesené v buňkách, zejména na kvalitu telomer, které chrání okraje chromozomů. Při každém buněčném dělení se telomery o něco zkrátí, a když z nich nezbude nic, buňka se dál nedělí a končí.
Jedna cigareta znamená o pět minut kratší život
Studie, které se zúčastnilo přes 1100 žen, z nich 18 procent kuřaček, ukázala, že pokud žena vykouřila přes 40 cigaret denně, její biologické stáří, měřeno délkou telomer, stouplo o sedm let. Studie tak potvrdila, že kouření nejen poškozuje buňky na tkáňové úrovni a způsobuje horší kvalitu kůže či plic, ale poškozuje i samotné buňky na nejzákladnější úrovni tím, že ovlivňuje genovou výbavu.
ČTĚTE TAKÉ: Dobré vztahy - delší život. Fungující rodina oddaluje smrt
Lékaři varují, že na následky kouření umírá až polovina kuřáků. Každá vykouřená cigareta zkrátí život o pět minut. V Česku v důsledku kouření každý den zemře 65 lidí, týdně pět set a ročně až 23 tisíc.
Foto: www.profimedia.cz