Může to znít jako prvek z hollywoodského filmu, ale pilulka, která dokáže vymazat špatné vzpomínky, může být brzy realitou.
Pokusy na myších ukázaly, že ti hlodavci, kterým byla dána droga fingolimod (používaná při léčbě roztroušené sklerózy), zapomněli na předchozí zkušenosti způsobené duševní bolestí. Díky studii vědců z americké Virginia Commonweath University by tak mohla vzniknout účinná pomoc pro pacienty trpící dlouhodobými traumaty, fóbiemi, poruchami příjmu potravy nebo sexuálními komplexy.
Myši byly při výzkumu umístěny do komory s podlahou nabitou slabým elektrickým proudem. Když se vrátily do klece, pozorovali u nich vědci jasné úzkostlivé chování. To se zlepšilo poté, co jim bylo podáno léčivo.
Doktorka Sarah Spieglová a její kolegové zjistili, že droga může nejen léčit reminentní formu roztroušené sklerózy, ale také blokovat enzym histon deacetylázy - klíčového proteinu regulujícího působení genu. "Fingolimod, droga schválená Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv pro léčbu roztroušené sklerózy, má pozitivní dopady na centrální nervovou soustavu. Ty nejsou ještě zcela probádané," citoval ji server Daily Mail. "Fingolimod by měl být zvážen jako přídavná terapie při léčbě postraumatických a dalších nervových poruch," dodala.
Jakkoliv by lék mohl být přínosem, vyvstává několik etických otázek, když některé traumatické zážitky mohou lidem naopak pomoci ponaučit se ze svých chyb, aby je již nikdy neopakovali. A to nebude při "vymazání" těchto vzpomínek možné.