Lékaři v Praze spojili síly, zachránili život matky i novorozence

Zdraví
24. 9. 2014 17:51
Operaci mozku předcházel císařský řez (ilustrační foto).
Operaci mozku předcházel císařský řez (ilustrační foto).

Neobvyklou situaci museli řešit pražští neurochirurgové ve spolupráci s porodníky. Společně pomohli na svět dítěti těhotné ženy, jíž vzápětí museli provést náročnou operaci krvácení do mozku.

Jana Soustružníková byla ve 39. týdnu těhotenství, když ji v noci přepadly bolesti v podbřišku, zvracení, strnutí šíje a bolest hlavy. Poté, co ji záchranná služba odvezla na vyšetření, se ukázalo, že nastávající matka trpí krvácením do mozku kvůli prasklé výduti na mozkové cévě. V tu chvíli šlo o minuty a ohroženo bylo i dítě.

Pacientka s dcerou Anežkou.Paní Jana dorazila po prvních vyšetřeních do specializovaného cerebrovaskulárního centra Nemocnice Na Homolce, kde se jí ujali místní neurochirurgové. "Jde o závažné onemocnění, na které velké množství pacientů umírá bezprostředně po vzniku krvácení a další část z těch, kteří se dostanou do zdravotnického zařízení, může být následně velice těžce neurologicky postižena," uvedl operující lékař František Remeš.

Nejdříve však museli rychle jednat porodníci a neonatologové z Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí, protože na Homolce není porodnice. Než žena podstoupila operaci mozku, lékaři nejprve císařským řezem pomohli na svět jejímu dítěti. "Z porodnického hlediska jsem byl vybaven pouze potřebným šicím materiálem pro císařský řez, ostatní zajišťoval tým neurochirurgického operačního sálu," vypráví lékař Jan Drahoňovský, náměstek ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí.

Pro porodníky z Podolí šlo o premiéru. "Pokud vím, tak z porodnického hlediska se jednalo o ojedinělou situaci a nevím o podobném případu, kdy bychom museli opustit naše zařízení a provést porod jinde," nechal se slyšet doktor Drahoňovský.

Perná noc

Doktor Remeš měl náročnou operaci na starosti.Nakonec přišla na svět malá Anežka, kterou neonatologové ihned převezli pomocí speciální transportní služby do Podolí. Stav paní Jany byl kritický, zhoršoval se už během jejího přijetí v nemocnici. "Vznikal u ní takzvaný hydrocefalus, což je rozšíření komorového systému mozku v důsledku městnání mozkomíšního moku. Žena v rychlém sledu prodělala porod, neurochirurgickou operaci a endovaskulární uzávěr výdutě," vysvětluje doktor Remeš.

Vše nakonec dobře dopadlo a matka i dítě jsou v pořádku. "Můj muž dostal z porodnice domů čtyřdenní dítě a postaral se o něj naprosto skvěle. Švagrová mu ukázala, jak sterilizovat lahvičky, a poradila se základními věcmi. S pomocí své maminky pak již vše zvládl doma sám až do doby, než mě z Homolky propustili. A to za mnou do nemocnice ještě každý den jezdil," chválí svého manžela paní Jana.

Porod na neurochirurgii byl na Homolce zcela ojedinělý, ale Anežka není úplně prvním miminkem, které zde přišlo na svět. "Na našem oddělení jsme takto v posledním desetiletí s pomocí porodníků z Fakultní nemocnice Motol přivedli na svět dvě miminka. V roce 2007 se tu narodilo dítě maminky, kterou postihlo krvácení do mozku, o rok později pak miminko ženy trpící zhoubným nádorem v páteři," vzpomíná primář Gynekologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Popelka.

Autor: - mab -Foto: archiv

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ