Lidem, kteří chrápou, hrozí častěji úmrtí na rakovinu

Zdraví
22. 5. 2012 16:00
Vědci spekulují o tom, zda se chrápání skutečně může podílet na vzniku rakoviny.
Vědci spekulují o tom, zda se chrápání skutečně může podílet na vzniku rakoviny.

Chrápání může podporovat vznik a růst nádorů - alespoň tím straší titulky britských deníků. Podle odborníků je však podobné tvrzení přehnané, i když přiznávají, že riziko vzniku rakoviny může být při nízkém okysličení krve skutečně vyšší. Kde je tedy pravda?

Že nedostatečně okysličená krev negativně ovlivňuje rychlost růstu různých typů nádorů, upozornila již před časem rozsáhlá studie Zmiňovaný efekt byl ale do té doby ověřován především na laboratorních myších; nyní se vědci z barcelonské a wisconsinské univerzity obrátili i na lidské dobrovolníky.

Odborníci se zajímali o kvalitu spánku včetně problémů s dýcháním u 1500 lidí, zaznamenali si, jaký životní styl preferují, a po 22 letech se se svými svěřenci spojili znovu. Nyní se však ptali především na to, zda se u nich objevila smrtelná forma rakoviny.

Ze 365 lidí, kteří měli vážné problémy s dýcháním během spánku, jich zemřelo na rakovinu 55. Nejvyšší riziko měli lidé s nadváhou, muži a ti, kteří s ospalostí často bojovali i během dne. "Přesto nelze tvrdit, že studie dokazuje přímou spojitost mezi chrápáním a rakovinou. Může to ovšem vzniku nemoci spolu s dalšími faktory pomáhat," upozorňují odborníci z britské platformy National Health Services.

Studie totiž naráží na několik limitů, které dopad jejích výsledků oslabují. Vědci pracovali s poměrně malou skupinou dobrovolníků, takže výskyt problémů nemusí odpovídat skutečnosti. Navíc na kvalitu spánku se ptali pouze jednou, ale během 22 let, kdy studie probíhala, se situace mohla zásadně změnit. Lékaři se také nezaměřili na zkoumání rizika vzniku rakoviny, ale na riziko toho, že během 20 let lidé na rakovinu zemřou.

Přesto odborníci doporučují, aby pacienti s problémy s nočním dýcháním neváhali navštívit lékaře a poradili se s ním o svých problémech. Nedostatečné okysličení krve totiž nemusí napomáhat vzniku nádorů, ale může způsobovat kognitivní problémy, narušovat kvalitu spánku a snižovat obranyschopnost organismu.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ