Malárie mění pach své oběti, aby lákala komáry

Zdraví
1. 7. 2014 18:05
Malárii přenáší komáři z rodu Anopheles.
Malárii přenáší komáři z rodu Anopheles.

Parazit, který je původcem nebezpečné malárie, dokáže změnit pach těla napadeného živočicha, aby nalákal komáry. Podle vědců tak činí kvůli tomu, aby si pomáhal v reprodukci. Pozměněná vůně, kterou zatím odhalili jen u myší, přetrvává v kritickém období, kdy se u nakažených jedinců neobjevují žádné příznaky nemoci.

Odborníci ze Švýcarského federálního technologického institutu a americké Pensylvánské univerzity zkoumali zápach nakažených i zdravých zvířat celkem měsíc a půl. Změna vůně u infikovaných myší byla způsobena upravením hladiny určitých složek stávajících pachů, nedošlo tedy k vytvoření nových látek. Nejvíce se pach nakažených myší lišil od těch zdravých v období, kdy byly infikované, ale navenek se nemoc neprojevovala, píše BBC.

Na obrázku jsou oblasti, kde se malárie vyskytuje. Jedinou obranou proti nemoci je užívání antimalarik. Ta jsou však známá neblahými vedlejšími účinky."Navýšily se hladiny látek atraktivních pro komáry, kteří malárii přenášejí," popisuje zajímavý jev profesorka Consuelo De Moraesová z Pensylvánské univerzity, která studii vedla. Komáři se nejvíce zaměřují na jedince, v nichž právě probíhá klíčová fáze vývoje parazita způsobujícího malárii. Parazit se musí dostat ke komárovi, aby se mohl reprodukovat, a láká ho právě pozměněným zápachem.

Vědecké týmy nyní pracují na dalších výzkumech, aby zjistily, zda se při tropické nemoci mění také lidský odér. "Tenhle objev nám může pomoci v diagnostice nemoci u lidí, kteří jí trpí, ale nemají příznaky. Ale stále je před námi hodně práce - výzkumy na myších probíhaly v kontrolovaných laboratorních podmínkách a u lidí hrají roli další faktory - od životního prostředí až po genetiku," uvedl Mark Mescher z Pensylvánské univerzity.

Malárie je nejzávažnější parazitární nákazou ve světě. Vyskytuje se v tropickém pásmu a přenáší ji samice komárů rodu Anopheles, jichž je asi šedesát druhů. Původcem nemoci je parazit Plasmodium spp., který má pět druhů. Nakazit malárií se můžeme v Jihovýchodní Africe, Asii či Amazonii. Nemoc se projevuje horečkou, třasem, pocením, bolestí hlavy, řídkou stolicí apod.

Zásadní změnu v boji proti malárii loni způsobili američtí vědci, kteří konečně vyvinuli dlouho očekávanou vakcínu proti této nemoci. Podle časopisu Science vakcína ochránila dvanáct z patnácti lidí. Zatím si však budeme muset vystačit s antimalariky, které jsou proslulé svými vedlejšími účinky. Schválení vakcíny pro veřejnost totiž může trvat až deset let.

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ