Zbytečná panika
Máme se éček bát? V rajčeti je jich šestnáct
18.02.2014 13:00 Původní zpráva
Máloco se v hledáčku veřejnosti poslední dobou objevuje tak často jako takzvaná éčka neboli přídatné látky. Viníme je z hyperaktivity u dětí a nežádoucích kožních projevů, hledáme jejich obsah na obalech potravin a při zahlédnutí pátého písmena abecedy je mnohdy vracíme do regálu. Jsou přídatné látky skutečně tak nebezpečné, nebo jde jen o strašáka, který víceméně zbytečně vyvolává paniku? Jaká éčka vlastně nevadí a kterým se raději přece jen vyhnout?
Mezi éčka, před nimiž je třeba mít se na pozoru, patří například konzervanty, barviva, zahušťovadla nebo látky zvýrazňující chuť a vůni. Víte ale například, co se skrývá pod jednotnými evropskými kódy E 101, E 300 nebo E 160a? Málokdo totiž vitamín B2, C nebo provitamín A identifikuje. Odborníci upozorňují, že není vhodné ke všem éčkům přistupovat s předsudky a považovat je za zdraví škodlivé. Třeba takové rajče jich má v sobě rovnou šestnáct.
Systém varování
"Chemie je velmi neoblíbená. Přitom si lidé neuvědomují, že potraviny a všechny živé organismy, včetně lidského, nejsou tvořeny ničím jiným než chemickými sloučeninami. Řada éček jsou také látky, které se vyskytují přirozeně v potravinách. Ale opět platí, že ne všechny přírodní látky jsou pro výživu vhodné - například některé houby či byliny," vysvětluje profesorka Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
Představy veřejnosti se konkrétně v této oblasti velmi často liší. "Zatímco laikové spatřují největší nebezpečí v éčkách, lékaři a odborníci na výživu vyzdvihují vyváženost stravy a množství příjmu potravin," pokračuje Dostálová. Zatímco povolené množství přídatných látek určuje vyhláška ministerstva zdravotnictví, výživové složení si každý musí hlídat sám.
Chybička se může vloudit a do nákupních košíků nám občas přistanou právě ta éčka, která požadavkům ministerstva nevyhovují. Takto byla zjištěna některá nepovolená barviva (například barvivo Sudan), konzervanty (v poměrně nedávné době kyselina mravenčí v kysaném zelí) a další. Nepovolené látky se poměrně často vyskytují také v doplňcích stravy určených především pro sportovce. Tomu, aby se podobné věci neopakovaly, se snaží předcházet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
Zákaz vstupu
Éčka se nesmějí přidávat do potravin, jako jsou med, máslo, cukr, mléko a podobně. "Podle nařízení o potravinářských přídatných látkách je jednou z podmínek používání přídatných látek jejich technologická potřeba, která v případě těchto vyjmenovaných potravin není odůvodnitelná. Navíc v případě použití některých přídatných látek by u těchto potravin došlo ke snížení výživové hodnoty a to by nebylo pro spotřebitele přínosem. Takové potraviny žádnou úpravu nepotřebují a jejich kvalitu by to mohlo snížit," zdůvodňuje rozhodnutí Dana Winklerová ze Státního zdravotního ústavu.
Dříve jsme neměli moc příležitostí se s aditivy v potravinách setkávat. Ovšem se zvýšenými požadavky na dlouhou dobu trvanlivosti a příjemnou chuť se situace začala měnit a některé aktivity ze strany výrobců nejsou zrovna přátelské. "Nepřijde mi vhodné používat konzervanty do ochucených nealko nápojů. Konzervanty prodlužují trvanlivost a zvyšují bezpečnost potravin z hlediska mikrobiologického, což je pozitivní, a proto se také v současné době přidávají i do potravin, kam se dříve nepřidávaly. Ale při konzumaci konzervovaných nápojů mohou někteří spotřebitelé přijmout poměrně velká množství těchto látek. Rizikovější je to u dětí, které mají malou hmotnost a mohou vypít během dne velká množství," pokračuje Dostálová.
Látek označených písmenem E se tedy bát nemusíme, ale výrobků obsahujících jejich velký počet bychom měli konzumovat s mírou. "Některým typům potravin je vhodné se vyhnout. Jde se zejména o levné výrobky, ve kterých je kvalita až na posledním místě a pro snížení ceny a dosažení přijatelné chuti a vzhledu výrobku je nutné použít řadu přídatných látek ve velkém množství," konstatuje dietoložka Karolína Hlavatá. Při výběru potravin bychom měli sledovat tabulky nutričních hodnot a pomoci může i logo Vím, co jím, které garantuje, že výrobek splňuje mezinárodní kritéria stanovená pro množství cukru, soli, nasycených a trans nenasycených mastných kyselin.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.