Máte raději internet než doktora? Obraťte se na lékárníky

Zdraví
15. 11. 2010 07:50
Z lékáren by se mohla stát konzultační centra.
Z lékáren by se mohla stát konzultační centra.

Čím dál více lidí si chodí pro radu o svém zdraví na internet. Potvrzují to Britové, kteří svůj zdravotní stav konzultují dokonce dříve na webu než u lékaře. Jen za letošní rok navštívilo stránky britské zdravotní služby přes 100 milionů lidí. I čeští pacienti mají možnost posoudit své zdraví předtím, než se vydají do čekárny u lékaře.

Britské ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že internetové poradny ušetří ročně v přepočtu 1,3 miliardy korun. Tisíce potenciálních pacientů se obrací se svými potřebami a otázkami na oficiální web zdravotnické služby, kde seženou dostatečné množství rad a doporučení. Mnozí z nich zjistí, že osobní návštěvu lékaře nakonec nepotřebují.

Místo čekárny internet

Senioři se mohou nechat otestovat na Parkinsonovu či Alzheimerovu nemoc.Možnost obrátit se na kvalifikovaného internetového rádce mají i Češi. Z aktivity lékárníků vznikl portál www.mojelekarna.cz, který nabízí poradnu u méně závažných chorob a odkazuje na lékárny a jejich služby. "Oproti obdobným serverům, které směřují do zásilkového e-shopu, se snažíme zaměřit spíše na informace o nemocech, kdy vyhledat lékaře, doporučit opatření a prevenci," vysvětlil on-line deníku TÝDEN.CZ Karel Šlegr.

Na stránkách Mojí lékárny si návštěvník může porovnat symptomy se svým zdravotním stavem, seznámit se s různými způsoby léčby, otestovat sám sebe, najít si nejbližší lékárnu, kde mu lékárník osobně poradí a prodá doporučené léky.

Přestože se na textech o různých nemocech podílejí přímo lékaři, upozorňuje Šlegr na úskalí tohoto poradenství. "Pro kvalitní diagnózu a posouzení zdravotního stavu je velmi často nutná návštěva lékaře, nechceme suplovat roli lékaře," dodal.

Pomáháme hlavně seniorům

Podstatnou část tohoto projektu však tvoří spolupráce lékárníků s oborníky a následná konzultační činnost samotných lékárníků, kteří dokážou pacientovi poradit, pomoci mu s výběrem léků či ho otestovat na Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu, problémy s kognitivními funkcemi či závislost na nikotinu. "Je to pro lékárníky možnost, jak uplatnit své odbornosti a seberealizovat se," říká Šlegr.

Již tři roky fungují lékárny jako konzultační místa pro seniory, kteří si zde testují paměť a jejichž příbuzní se dozví, jakou péči starší generace potřebuje. Autoři projektu plánují zaměřit svou pozornost i na pediatrii, imunologii, očkování a kardiologii.

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ