Moderní doba opomíjí důležitost spánku. To může vést k vážným nemocem

Zdraví
15. 5. 2014 09:00
Nedostatek spánku může vést k vážným zdravotním problémům.
Nedostatek spánku může vést k vážným zdravotním problémům.

Nedostatek spánku může způsobit vážné zdravotní problémy, varují odborníci. Kritizovali především moderní dobu, která je podle nich "arogantní", když ignoruje přínosy pořádného spánku. Vinny jsou přitom často moderní technologie.

Jako klíčový problém označili vědci z Harvardovy univerzity a dále z univerzit v Oxfordu, Cambridge, Manchesteru a Surrey fakt, že dnešní doba po jedinci požaduje nepřetržité fungování. Lidé se tedy často přepínají a přetahují. Mnozí z nás pro starosti a úkoly ignorují rizika, která může nedostatek spánku přinést. Jsou mezi nimi přitom i závažné choroby jako rakovina, srdeční příhody, cukrovka 2. typu nebo obezita.

Lidé dnes podle studie, která vyšla v časopise Journal of the Royal Society Interface, spí v průměru o dvě hodiny méně než před 60 lety. Může za to prý naše moderní doba a závislost společnosti na počítačích, smartphonech a tabletech. Díky nim žije mnoho lidí v rozporu s přirozeným biorytmem svého těla. "Jsme velmi arogantní druh, když máme pocit, že můžeme nechat být čtyři miliardy let evoluce a ignorovat to, že žijeme podle cyklu světlo - tma," řekl neurolog Russell Foster listu Daily Mail.

"Jako pravděpodobně jediný druh přetahujeme čas. A to v dlouhodobém horizontu může vést k velmi vážným zdravotním problémům," dodal s tím, že jde o celospolečenský problém, který je však nejpatrnější u teenagerů.

Téměř všichni živočichové mají vnitřní mechanismus, který se vnitřně synchronizuje s čtyřiadvacetihodinovým cyklem rotace Země. Tento mechanismus určuje naše denní rytmy včetně spánku a bdění nebo metabolismu. Způsob moderního žití však stojí proti těmto cyklům.

"Světlo nejvíc synchronizuje naše biologické hodiny," vysvětlil profesor Charles Czeisler z Harvardovy univerzity s tím, že člověka ve spánku ruší i blikání elektronických přístrojů. "Vystavování se světlu, především blikajícím modrým elektronkám, naruší naše cirkadiánní rytmy a posune je na pozdější hodinu. Tím se také později uvolní hormon melatonin a je také obtížnější ráno vstát. Největším problémem je fakt, že jsme příliš vystavováni světlu a spíme stále méně. To může vést k chronickému onemocnění," dodal.

Autor: - vav -Foto: ČTK/Tetra Images/Jamie Grill

Další čtení

ilustrační foto

Nadstandardy ve zdravotnictví nebudou. Poslanci se bojí zpoplatnění péče

Zdraví
23. 4. 2025
ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ