Vzácné choroby
Modrá tvář i třes z masa. Bizarní nemoci, které nechcete
21.08.2013 15:03 Původní zpráva
Na světě existují nemoci, o nichž se člověk běžně nedozví. Projevují se až bizarními následky a mnohdy vznikají z podivných důvodů.
Patří sem například kuru, kterým trpěli kanibalové, nebo vlkodlačí syndrom způsobující nadměrné ochlupení po celém těle včetně obličeje. Vybrali jsme pro vás několik chorob, které byly záhadou i pro samotné lékaře.
Kuru aneb "smějící se nemoc" kanibalů
Velice specifickou nemocí, kterou trpěli příslušníci kmene Fore na Nové Guineji, je kuru. Kuru objevil syn slovenského vystěhovalce Carleton Gajdusek, který zkoumal mozky obětí nemoci dovezené z Nové Guineje a infikoval jimi pokusné šimpanze. Za svůj objev dokonce obdržel v roce 1976 Nobelovu cenu, později se však jeho teorie o tom, že kuru je virového původu, ukázala podle vědců jako chybná. Jde totiž zřejmě o prionové onemocnění, přičemž prion je infekční bílkovina, která se běžně vyskytuje v savčí mozkové tkáni.
Nemoc se u členů kmene začala projevovat v důsledku kanibalismu. Foreové totiž prokazovali zemřelému úctu rituálem, při kterém nechali nebožtíka uzrát a pak jej naporcovali a uvařili. Rozdělování částí těla bylo řízeno velice přísnými pravidly, přičemž ženy většinou dostaly mozek, a proto na onemocnění umíraly častěji než muži. Mezi první příznaky patřily závratě a chvilková slabost, s nástupem nemoci se začaly projevovat úporné bolesti hlavy, křeče v nohou a nezvládnutelný třas (odtud přívlastek "smějící"). Muži většinou boj se zákeřnou nemocí brzy vzdali a přestali jíst nebo se zabili jiným způsobem. Ženy vydržely častěji až do posledního dechu.
Kamenná tvář
Obličej masky, nulová mimika, žádné špulení rtů ani mrkání a spánek s otevřenýma očima. Těmito příznaky se vyznačuje onemocnění nazývající se Moebiův syndrom. Je to vzácná neurologická choroba, při níž jsou postiženy obličejové nervy. Lidé trpící touto nemocí pak vypadají, jako by měli kamennou tvář.
Jelikož při Moebiově syndromu dochází k poškození lícního nervu, postižení hlavových či okohybných nervů, mohou problémy nastat i při polykání. Nemoc nelze vyléčit, ale v dnešní době jsou již lékaři schopni tvář částečně rozpohybovat. Po náročné operaci se jako nejlepší rehabilitace doporučuje žvýkat a žvýkat...
Osmdesátileté děti
Ve filmu Podivuhodný příběh Benjamina Buttona umírá hlavní hrdina jako stařičké miminko. Věc, která by mohla vypadat jako výplod bujné fantazie hollywoodského scenáristy, je částečně založena na reálném základu. Tato vzácná nemoc se nazývá progerie a postihuje zejména děti. Progerie znamená předčasný a urychlený rozvoj stařeckého vzhledu a nemocí (ateroskleróza, osteoartróza, osteoporóza, nádory) a první příznaky se projevují mezi 18. až 24. měsícem věku. Postižení se nedožívají více než 20 let, kdy jejich vzhled odpovídá osmdesátiletým stařečkům.
Vlkodlačí syndrom
Vzácná genetická porucha označovaná také jako syndrom vlkodlaka má název hypertrichóza. Jejím charakteristickým projevem je nadměrný růst ochlupení i na těch částech těla, kde to není příliš běžné (především na obličeji). První vlčí muž byl popsán a diagnostikován už v roce 1556. Syndrom vlkodlaka nepostihuje jenom jednotlivce, ale existují také případy, kdy je postižena celá rodina. Někdy je tato porucha doprovázena dalšími problémy, například plochým nosem, velkýma ušima, rozměrnými ústy s nadměrně masitými rty a dásněmi, robustně narostlou čelistí. Vědci zatím nevědí, jak je hypertrichóza mezi lidmi rozšířena.
Lidský avatar
Chladná namodralá pleť jako ze sci-fi filmu - tak se projevuje zvláštní porucha známá jako methemoglobinemie, při níž lidská pleť získává namodralý nádech. Touto poruchou trpí lidé, kteří mají abnormálně vysoké množství methemoglobinu (krevní barvivo) v krvi. K oxidaci hemoglobinu v těle postiženého dochází kvůli účinkům toxických látek, krev se překysličí a pleť dostane namodralý nádech. V Apalačaských horách v USA kdysi tímto onemocněním trpěla celá rodina.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.