Ochrana dítěte
Odstartoval odběr pupečníkové tkáně, zdroje kmenových buněk
15.10.2013 16:18 Původní zpráva
Budoucí maminky mají od září novou možnost, jak pomoci svým potomkům. Mohou si při porodu nechat odebrat pupečníkovou tkáň a nechat ji pro své děti zamrazit pro případ nějaké budoucí závažné nemoci. Kmenové buňky, které pupečník obsahuje, mají totiž velký potenciál v oblasti regenerativní medicíny. Jejich využití je možné například u cukrovky, popálenin, roztroušené sklerózy, autismu či cirhózy jater. Cena odběru zatím v Česku stojí od zhruba 20 000 korun a nehradí ho pojišťovny.
První odběr pupečníkové tkáně v Česku proběhl na konci září v Thomayerově nemocnici. "Chceme, aby náš syn měl v budoucnu k dispozici všechny možné léčebné postupy, a proto jsme se rozhodli pupečníkovou krev i tkáň pro něj uchovat," vysvětlili své rozhodnutí rodiče čtyřkilového chlapečka Markéta a Finn Hansenovi.
Více buněk, více životaOd první transplantace pupečníkové krve, která proběhla v Paříži, uplynulo již 25 let. V pupečníkové tkáni je však na rozdíl od krve ze stejného zdroje až desetkrát více mezenchymálních kmenových buněk. Buňky tkáně jsou výjimečné v tom, že jsou mladé a nezasažené stárnutím či nemocemi. Navíc se v těle později už neobjevují, takže je nutné je získat bezprostředně po porodu.
Po odstřihnutí zhruba deseticentimetrové tkáně se její část rozdělí na několik kusů. Ty jsou pak uloženy v pěti zkumavkách a zamraženy pod teplotou minus 180 stupňů Celsia. Žádné záření vzorky nemůže poškodit. Tkáň je proto možné využít pro další a další generace potomků a jejich sourozenců.
Investice do života
"Jde o bezbolestný odběr jak pro matku, tak pro dítě. Není tu žádné riziko a nedochází ani k ovlivnění dotepání pupečníku," uklidňuje možné zájemce primář gynekologicko-porodnického oddělení Thomayerovy nemocnice Petr Kolek. Použití pupečníkové tkáně dnes zkoumají stovky studií z různých odvětví, její získání by tak v budoucnu mohlo zachránit tisíce pacientů, stejně jako pupečníková krev. Například osmiměsíčního Andreje zachránila před časem od smrti na následky neuroblastomu, pětileté slovenské dívce Nelly zase pomohla v boji proti mozkové obrně."Odběr pupečníkové tkáně je nadstandartní metoda a je plně financována z prostředků rodiny. Ceny se pohybují řádově od 19 900 korun (základní odběr pupečníkové krve) až po 39 900 korun za plný balíček, kde se kombinuje odběr pupečníkové krve, placentárních žil a k tomu se ještě přidává dnes opomíjená tkáň z pupečníku. Stačí zavolat do naší banky, kde vám podají všechny potřební informace. Podepíšete dokumentaci a nahlásíte nám, kdy a kde očekáváte porod. Tam už na vás bude čekat náš personál. Je to vázané na pracoviště, které je licencované jako odběrové tkáňové zařízení pro naši společnost, ale pokrýváme více než 80 procent trhu," řekl TÝDNU.CZ ředitel české pobočky zařízení Cord Blood Center, které má odběr a uchování vzorků na starosti.
Co jsou kmenové buňky? |
Jde o základní buňky lidského těla, z nichž po oplodnění vzniká celý organismus dítěte. Dokážou se přeměnit na různé speciální buňky a navíc umí rozpoznat poškozené části těla a podpořit tak hojení a regeneraci. Mají časově neomezenou schopnost sebeobnovy a udržují stálost vnitřního prostředí organismu. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.