Zdravotní rizika používání solária k získání opálené pleti potvrdila další studie. Lékaři varují před mýtem, že je lepší se "předopálit" v soláriu, abychom se pak tolik nespálili na skutečném sluníčku.
Výzkumníci z University of Minnesota se zaměřili na dva tisíce jedinců, z nichž polovina trpěla melanomem (nádor vyskytující se především na kůži) a druhá byla zdravá. Obou skupin se pak lékaři dotazovali na jejich opalovací návyky týkající se pobytu na slunci i v soláriu. Nakonec se ukázalo, že dlouhodobé vystavení se slunečnímu záření (například při práci venku) nebylo s výskytem nemoci spojené tolik, jako používání solária. Odborníci ve vědeckém magazínu Journal of the National Cancer Institute dokonce uvedli, že riziko je oproti venkovnímu sluníčku větší o celých 74 procent.
Krása nebo zdraví
Rozdíl je také v druhu solárních přístrojů. Nebezpečná jsou prý i zařízení využívající dlouhovlnné UVA záření, které se zatím za tak nebezpečné oproti UVB záření nepovažovalo. nebezpečí je o to větší, protože tento druh opalování může mít dopad na zdraví, aniž by si lidé něčeho všimli, např. spálení, píše časopis TIME. Jedinci holdující UVA paprskům v soláriu jsou ohroženi čtyřikrát více než ti, kteří se tímto způsobem nikdy nesnažili chytat bronz.
Podle informací projektu melanomy.cz je pravidelné používání solária skutečně rizikovější než nadměrně dlouhý pobyt na slunci v přírodě. Pod UVA paprsky se sice nespálíme, ale naše pokožka je ochuzena o složku UVB, která přispívá k její regeneraci po ozáření. Kromě toho také pozitivně působí na psychiku.
Nemocných přibývá
"Žádný odborník nepopírá, že UV záření má i pozitivní biologické účinky na organismus, kůži ale jednoznačně škodí. Vyvolává tvorbu kožních nádorů, urychluje tvorbu kožních vrásek i stárnutí kůže. Proto je nezbytné, aby se ho do kůže dostalo co nejméně. Bezpečné prostě opalování není nikdy " říká Petr Arenberger, přednosta dermatologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Lékaři také před rizikem rakoviny kůže více varují mladé lidi, u nichž se výskyt nemoci zvyšuje.
Potichu nezůstala ani Světová zdravotnická organizace, která vydala doporučení, podle něhož by do solária neměly chodit osoby mladší osmnácti let. V Česku melanomů za poslední léta přibývá, ročně onemocní kolem dvou tisíc lidí. Nejvíce případů je diagnostikováno u mužů i žen mezi 60 až 64 lety.