Úprava cen
Pacienti platí méně za inzulin, ale více za léky proti depresi
03.01.2011 14:36
Pacienti platí od 1. ledna o něco méně za inzulin a některé léky na žaludeční vředy či ředění krve po infarktu. Výrazně více naopak dají za tablety na cukrovku a léky na depresi.
Podle lékárníků to nekomentují - při neustálých změnách doplatků a jejich různé výši v každé lékárně těžko mohou srovnávat, kolik platili minule. "V lékárnách je běžný provoz, kvůli doplatkům jsme střety nezaznamenali," řekl viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný.
Změny doplatků způsobil konec úsporných opatření tzv. Janotova balíčku, kterým loni úředně klesly ceny léků a úhrady ze zdravotního pojištění o sedm procent. Omezení 1. ledna padlo, ceny i úhrady znovu stouply. Lékárny ale mají zásoby léků za staré - nižší - ceny, a tak když pojišťovna nyní platí o sedm procent více, doplatek pacienta o stejné procento klesá. Ale jen dočasně, než lékárny doprodají zásoby a nakoupí léky dražší.
"Doplatek klesá například u inzulinu Actrapid, pojišťovna za něj dává zhruba o 60 korun více, pacient ho teď dostane jen za regulační poplatek," upřesnil prezident komory Stanislav Havlíček. Za antibiotikum Abaktal platili dosud pacienti stokorunu, teď doplatí o pět korun méně. Za lék na srážení krve po infarktu Plavix dají o 84 korun méně, doplnil.
Po přechodnou dobu se pacientům také může stát, že dostanou dvě balení téhož léku s různým doplatkem. Záleží na tom, z jakých zásob balení je.
Zdražování léků
Jiné změny doplatků, pro pacienty už méně příznivé, vycházejí z toho, že Státní ústav pro kontrolu léčiv ukončil revizi úhrad u dalších léků. Snížil zhruba o 40 procent úhrady, tím zvýšil doplatky, a to u tablet na cukrovku a u léků na depresi.
"Tam může dojít ke skokovému nárůstu doplatků, protože lékárny mají nakoupené léky ještě za vyšší ceny," potvrdil Hojný. Pacient se může domluvit s lékárníkem, aby mu vybral obdobný preparát plně hrazený z pojištění, na který nebude doplácet nic. "Například u léku na cukrovku s účinnou látkou glimepirid klesá úhrada pojišťovny ze 171 na 94 korun, pacient tedy zaplatí o 45 procent více. U léku na depresi s mirtazapinem klesá z 279 na 177 korun, rozdíl opět doplatí pacient," upřesnil.
Obvykle výrobci vzápětí po snížení úhrad rovněž sníží ceny, aby rozdíl nebyl tak velký. Nutí je k tomu konkurenční boj, jinak pacienti od jejich léků přejdou k levnějším variantám.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.