Až osmdesát procent veškerých bakterií, které okupují naše tělo zevnitř i zvenčí, končí podle nové studie na obrazovkách chytrých telefonů. Více bakterií mají přitom na telefonech, jichž se dotýkáme průměrně až 150krát denně, podle oregonských vědců ženy.
Otisky prstů na smartphonech by mohly představovat jakousi "bakteriální mapu" našeho těla a prozradit vědcům, jak se bakterie šíří a kterým z nich jsme v běžném životě vystaveni. Vědci z univerzity v Oregonu sesbírali vzorky z otisků ukazováčků a palců sedmnácti uživatelů a mikroby, které získali, podrobili DNA sekvenování ("přečtení"). Následně provedli stěr z obrazovek telefonů dobrovolníků a na řadu přišlo porovnávání.
Z více než padesáti vzorků odborníci získali sedm tisíc různých typů bakterií, přičemž 82 procent z těch, které se nacházely na prstech, byly i na dotykových obrazovkách mobilů. Mezi nimi byly i tři druhy bakterií vyskytující se na kůži nebo v ústech - streptokok, stafylokok a korynebakterie. Zajímavé je, že ženy se svým telefonem sdílely víc bakterií než muži.
"Sice jsme neměli tak velký vzorek lidí, ale naše odhalení jsou vypovídající," uvedl podle BBC vedoucí studie James Meadow. Riziko infekce však není podle něj větší než v jiných případech. Největší význam má zjištění v tom, že lékaři poznají, zda byli lidé v minulosti vystaveni působení určité bakterie. To by se mohlo týkat především zdravotníků. Všechny bakterie navíc nejsou škodlivé, některé naopak působí příznivě na náš organismus (např. v trávicím traktu).
Pozor na peníze
Větší pozornost by si však zasloužili mikrobi okupující mince a bankovky. Britští vědci z Univerzity královny Mary v Londýně před dvěma lety totiž přišli se závěrem, že peníze jsou nezdravé a přirovnali množství bakterií, které na nich najdeme, k zelenině vytažené z hlíny. Každá mince i bankovka projde rukama tisíců lidí a toxické bakterie pak mohou způsobovat střevní problémy. Vědci proto doporučují pečlivé mytí rukou po manipulaci s penězi.