Vysoký počet nežádoucích účinků antikoncepčních tabletek na játra je pouze zastaralý mýtus, který platil v sedmdesátých a osmdesátých letech. Dnešní moderní medicína je už ale mnohem dál.
"V té době byla anitkoncepce ještě na počátku svého vývoje a jednotlivé preparáty obsahovaly až desetkrát vyšší dávky hormonů oproti těm současným," vysvětluje hepatolog z pražské Ústřední vojenské nemocnice Petr Urbánek. Žádná studie za posledních deset nebo patnáct let podle něj nepotvrdila, že by antikoncepce mohla způsobovat jaterní nádory.
"Naopak se prokázal příznivý vliv antikoncepce na rozvoj karcinomu vaječníku, děložního hrdla či tlustého střeva," upozorňuje gynekolog Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michael Fanta.
Dalším nežádoucím účinkem, o němž se v souvislosti s antikoncepčními tabletkami často mluví, je možnost toxického jaterního poškození těmito preparáty. Podle lékařů však už dávno nepatří mezi léky s vyšším počtem následných poškození jater. Látky, které by poškození mohly způsobit, jsou dnes totiž podávány pouze v řádu mikrogramů.
"Jediným jistým nežádoucím účinkem může být onemocnění vyvolané poruchami cévního zásobení jater. Je však třeba konstatovat, že k němu dochází pouze u žen, které jsou k onemocnění geneticky predisponovány. V takovém případě může anitkoncepce jeho vznik urychlit," říká Urbánek.