Operace zažívacího traktu bez celkové anestezie, při níž v žaludku nebo jícnu speciální "šicí stroj" opraví komplikace během dvou desítek minut. Právě takový zákrok - takzvané endoskopické šití - poprvé v Česku provedli ve Fakultní nemocnici v Motole.
V lednu lékaři na interní klinice přijali šestačtyřicetiletého obézního pacienta z Ostravska po bandáži žaludku. Operace však nedopadla zcela úspěšně a muži se v oblasti žaludku utvořila píštěl (otvor na povrchu). Kdyby tato komplikace nastala ještě nedávno, jediným řešením by pro nemocného byla klasická laparoskopická operace, při níž by ho lékaři uspali a otvorem v žaludku problém napravili. Jenže na místním pracovišti si mezitím natrénovali ojedinělou metodu, která zatím nikdy v českých nemocnicích provedena nebyla.
"V endoskopickém centru interní kliniky jsme k uzávěru píštěle použili novou a unikátní metodu endoskopického šití. Spočívá v nasazení jednoduchého šicího stroje na endoskop, který je zaveden ústy. Poté je pod kontrolou zraku provedeno šití postižené oblasti," popisuje vedoucí lékař gastroenterologie interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole Radan Keil.
Zatímco pacient byl částečně při vědomí, lékař mu během dvaceti minut vrtáčkem pronikl do postižené tkáně, přitáhl si ji a kompletně zašil. "Vypadá to velmi jednoduše, je to v podstatě jako šití na kůži, jenže probíhá uvnitř těla v zažívacím traktu. Šicí materiál je nevstřebatelný a neodstraňuje se," pokračuje Keil, který si metodu dlouho zkoušel na zvířecích orgánech.
Rychlá pomoc
Zákrok je vhodný u operací jícnu, poslední třetiny tlustého střeva nebo žaludku,a to v případě vytvoření píštěle či perforace (proděravění) v zažívacím traktu nebo fixace stentu (ten zajišťuje průchodnost trubicových orgánů). Využití speciálního přístroje by se v budoucnu nabízelo například v gynekologii a dalších oborech, ale zatím je tato možnost hudbou budoucnosti.
"Výhodou tohoto postupu je skutečnost, že probíhá pouze v analgosedaci, kdy je pacient částečně při vědomí a může chvíli po zákroku opustit nemocnici. Celková anestezie může i u zdravých pacientů v některých případech způsobit komplikace, tudíž jsme snížili jejich riziko. Klasická laparoskopie navíc naruší povrch těla a následujících 24 hodin je zažívací trakt paralyzován. Také může hrozit infekce," řekl serveru TÝDEN.CZ Keil.
Navíc lze pomocí Apolla zasáhnout i v akutních případech, kdy dojde k náhlé komplikaci - například perforaci jícnu. Až se používání systému rozjede naplno, mohly by v Motole proběhnout jeden až dva zákroky týdne. Závisí však na finančních i časových možnostech pracoviště.