Pozor na kožní nádory! Ve slunečních dnech riziko roste

Zdraví
18. 7. 2014 15:13
Rakovina kůže se často podceňuje, přesto patří mezi nejnebezpečnější.
Rakovina kůže se často podceňuje, přesto patří mezi nejnebezpečnější.

Ve slunečných dnech roste riziko spálení, a tedy rozvoje zhoubného kožního melanomu. I proto radí přednosta kožní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady profesor Petr Arenberger lidem používat ochranné krémy. Sluneční záření je kvůli ztenčení ozonové vrstvy agresivnější, za 30 let stouply počty onemocnění 3,6krát, z 565 v roce 1980 na 2044 v roce 2011. Ochrana kůže se podle profesora vyplatí nejen na dovolené u moře, ale i při běžném pohybu městem.

"Pokud je počasí slunečné jako dnes, určitě by si lidé, kteří i několik hodin chodí po ulicích, měli obličej chránit krémem s faktorem 15. K moři by si pro první dny měli vzít krém s faktorem 50+, po týdnu, když si kůže zvykne, stačí třicítka, pod ni by ale určitě neměli jít," řekl.

Chránit by se podle profesora měli zejména lidé se světlou pletí a větším množstvím pigmentových znamének. Vlivem osvěty už rodiče před sluncem děti chrání, většinou na ni myslí i mladí lidé, problém bývá u starších lidí. Vyrůstali v době, kdy ještě sluneční záření nebylo tak agresivní, navíc tehdy nebyly tak účinné ochranné krémy.

Nejagresivnější nádory po padesátce

Podle zdravotnických statistiků je vyšší výskyt melanomu u žen i mužů nad 55 let, s rostoucím věkem převažují muži. Nad 85 let v přepočtu na 100 tisíc osob je výskyt melanomu u mužů oproti ženám trojnásobný.

"Po padesátce, v průměru věk 54 a vyšší, se setkáváme s nejagresivnějšími nádory. Je to dáno tím, že muži je nechávají bez povšimnutí delší dobu. Obvykle bývají na zádech a pánové velice rádi na zahrádce nebo při kutilských aktivitách sundají košili a dělají celý den venku," vysvětlil Arenberger. Záda za celý den na slunci dostanou pořádnou dávku záření, navíc je to místo, kam si člověk tak dobře nevidí. I proto přicházejí pacienti mnohdy s nádory, které už se rozpadají. Jsou tlusté přes čtyři milimetry, v pokročilém stádiu s rizikem metastáz.

Pokud člověk přijde na vyšetření s nádorem do čtyř milimetrů, má podle profesora relativně dobré šance. Ještě lepší ale je, když je nádor jen milimetr vysoký, tam je prognóza relativně dobrá.

Profesor doporučil preventivní prohlídku u kožního lékaře jednou ročně lidem ve zvýšeném riziku, tedy těm, kdo mají vyšší počet pigmentových znamének, rakovinu v rodině a opakovaně se spálili. Kapacity kožních ordinací nejsou takové, aby se jednou za rok dali vyšetřit všichni lidé. Problém lze včas odhalit i samovyšetřením, na webu jsou také ukázky, jak melanom vypadá.

Jaké jsou příznaky

Melanom se může šířit na povrchu či do výšky. Ze začátku vypadá jako barevná skvrna, která se pomalu zvětšuje. Povrchový melanom vypadá jako hrbolek na tmavě hnědé plošce, nodulární melanom je vyvýšenina na kůži, lentigo maligna melanom se projevuje ve formě hnědých plošek a akrolentiginózní melanom snadno zaměníte za bradavici. Melanom se může vytvořit i na mateřském znaménku, kterému změní tvar, barvu či velikost.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/PA/Anthony Devlin

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ