Podzim a zima pro většinu z nás znamenají období nachlazení a oslabené imunity. Právě v těchto měsících jsme nejvíce ohroženi nemocemi vyvolanými virovou infekcí, které mnohdy končí nepříjemnými záněty dutin. Ve více než polovině případů tyto záněty nemusíme specificky léčit, zbytek je třeba rozpoznat a navštívit lékaře. Taková situace například nastává, když rýma trvá více než týden a infekce vedlejších nosních dutin přechází do chronického stadia.
Cesta virů skrze naše dutiny je poměrně jednoduchá. Námi nevítaní cizopasníci se nejprve usadí na sliznici v nosní dutině a poté se téměř všichni přemisťují do vedlejších nosních dutin (nacházejících se v horní čelisti, kosti čelní, čichové a klínové) při kýchání, kašli nebo smrkání a vytvářejí prostředí dokonalé pro vznik zánětu. V nosním sekretu se uchycují bakterie a dochází k superinfekci. Výtok z dutin je nejprve čirý, časem houstne a mění barvu na žlutou nebo zelenou. V této fázi už spíše cítíme úlevu a příznaky většinou do týdne mizí.
Po týdnu k lékařiProblém nastává ve chvíli, kdy se zánětu v našem těle líbí více než týden. K tomu dochází většinou u pacientů, jejichž obranyschopnost není příliš silná. "Zánět horních cest dýchacích je časté onemocnění postihující všechny věkové skupiny. Probíhá často v epidemiích, přenos je nejčastěji kapénkami nebo přímým kontaktem. Inkubační doba je několik hodin až dva dny," vysvětluje praktický lékař Cyril Mucha. Většina zánětů dutin se do našeho těla dostává přes ústa a nos, ale ohroženi jsou i lidé s perforovaným ušním bubínkem.
Rinitida vs. sinusitida
Lékaři často používají názvy diagnóz, kterým pacienti většinou nerozumějí. Nejčastějšími komplikacemi jsou rinitida a sinusitida. Rinitidou označujeme jednoduše rýmu, tedy zánět nosní sliznice. V případě sinusitidy zase hovoříme o infekci jedné nebo více vedlejších nosních dutin. Projevem sinusitidy mnohdy bývá právě rýma, kterou může vyvolat i stres.
Všichni známe, jak se projevuje "obyčejná" rýma, sinusitidu oproti tomu doprovází také bolest v oblasti zasažené dutiny a průběh nemoci je celkově těžší. Pokud sinusitida přejde do chronického stadia a její trvání přesahuje tři měsíce, situace začíná být vážná. Důvodů může být několik, od kouření a návyku na nosní kapky až po alergie či neřešené stomatologické problémy.
Nenápadné nebezpečíZáněty dutin obecně nevnímáme jako život ohrožující onemocnění, ale v extrémních případech může zánět sestoupit až do mozku a pacienta zabít. Prevence je proto velmi důležitá. Je dokázáno, že v předcházení zánětům může pomoci například mytí rukou či očkování proti chřipce, jejich nejčastějšímu vyvolavateli. Nedoporučuje se pobyt ve studeném a větrném místě či suchých prostorách. Staré babské rady také vyzdvihují napařování obličeje. "To může být dobré leda před propuknutím infekce, ale během ní to naopak škodí," upozorňuje Mucha.
"K uvolnění ucpaného nosu slouží dekongestiva snižující překrvení zánětem postižené nosní sliznice. Lokální dekongestiva (spreje, kapky) mají výrazný, ale přechodný účinek. Dlouhodobá aplikace může vést ke zhoršení průchodnosti nosní dutiny," upozorňuje lékař a doporučuje raději celková dekongestiva. Při návštěvě lékárny bychom si měli dávat pozor na koupi více léků obsahujících stejné nebo podobné látky. Účinky konzumace takových léků totiž nejdou předvídat.