Přátelé jako prevence i lék

Zdraví
25. 2. 2012 10:00
S podporou okolí se hubne mnohem lépe, tvrdí vědecké studie.
S podporou okolí se hubne mnohem lépe, tvrdí vědecké studie.

Větší léčebnou sílu než léky mají v některých případech přátelé a lidé, se kterými se pacient stýká. Podle praktického lékaře Marka Hymana může tento "způsob léčby" převálcovat i genetické dispozice a pomoci zastavit šíření některých civilizačních chorob jako obezita, diabetes či kardiovaskulární nemoci.

Většina lidí si o nápadu dvou lékařů Mehmeta Oze a Daniela Amena myslela, že za pár týdnů skončí neúspěchem. Rozhodli se totiž pomoci zhubnout pacientům s nadváhou tím, že zřídili malé sociální skupiny lidí, kteří se vůbec neznali, aby se podporovali ve zdravém životním stylu. V praxi tak účastníci chodili jednou týdně na semináře, na promítání filmů, na cvičení či hraní her, během nichž se dozvěděli více o zdravých návycích, zvykli si sportovat, svěřili se se svými problémy a s podporou ostatních hledali řešení.

"Nejprve se přihlásilo osm tisíc lidí, ale poté, co ostatní viděli úspěchy, komunita se rozrostla na patnáct tisíc," uvedl Hyman na serveru HuffingtonPost. Během jednoho roku lidé zapojení do projektu zhubli dohromady přes 113 tisíc kilogramů.

Lepší než léky

S podobným řešením přišel i lékař Paul Farmer, který měl za úkol bojovat na Haiti s epidemií tuberkulózy a AIDS. Rozhodl se, že nemá cenu budovat nákladnou síť nemocničních zařízení, a snažit se do země dovézt nejnovější léky na tyto choroby. Jediné, co podle něho zabíralo na zhoršující se zdravotní stav chudých pacientů, bylo zapojení do komunity. "Vyškolil proto 11 tisíc lékařů a sociálních pracovníků, kteří dokázali propojit nemocné a ti se navzájem začali držet nad vodou," popisuje Hyman.

Na principu podpory je založen také Preventivní diabetický program amerického National Institutes of Health, který podle jeho autorů zaznamenává větší úspěch než klasická léčba. Podporuje totiž skupinky přátel k většímu pohybu a k absolvování pravidelných prohlídek u lékaře. U lidí zapojených do projektu se tak snižuje riziko rozvinutí cukrovky o 58 procent a každým rokem ztratí lidé kolem dvou kilogramů z nadváhy.

Všichni za jednoho

Existují desítky či spíše stovky studií, které se vlivem okolí na zdraví jednotlivců zabývají. Většina z nich však pracuje s přímým kontaktem zúčastněných. Facebook, Twitter a další sociální sítě mají přitom v tomto ohledu stejnou moc jako osobní setkání. Podle odborníků by se proto měli lékaři a představitelé preventivních programů zaměřovat právě na tyto komunity, kde jsou lidé obklopeni svými přáteli a navíc neustále konfrontováni s jejich názory a vzorci chování.

Podle Hymana by v podstatě stačilo, aby jeden člověk na Facebooku uvedl, že chodí na pravidelné preventivní prohlídky, a může k podobnému chování strhnout desítky lidí z jeho okolí. "Můžete být úspěšní v dodržování svých cílů i bez pomoci ostatních, ale bude to větší legrace a jednodušší cesta, pokud se budete mít o koho opřít a vaše okolí to bude dělat také," zdůrazňuje.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ