Protialkoholní léčebna Apolinář slaví výročí, je pro svět modelem

Zdraví
5. 9. 2013 17:40
Pohled na budovu kliniky.
Pohled na budovu kliniky.

Přesně sedmého září roku 1948 založil tehdy sekundární lékař Jaroslav Skála v budově u kostela sv. Apolináře protialkoholní oddělení psychiatrické kliniky Univerzity Karlovy. Jeho součástí se později stala i první záchytná stanice na světě.

Skála byl průkopníkem moderní léčby alkoholismu a jeho odkaz v podobě 65. výročí založení léčebny si ve čtvrtek připomněla Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Loni se navíc oddělení stalo součástí kliniky adiktologie a představuje unikátní propojení vědecké činnosti s klinickým provozem a výukovými programy. Jak se vývoj závislosti na alkoholu a její léčby u nás změnil a čím je unikátní?

Léčba probíhá také ve skupinách.Dnes má oddělení kliniky Apolinář 66 lůžek pro muže i ženy a kapacita ambulantní léčby je až 500 pacientů. Hrubý odhad primáře Petra Popova naznačuje, že oddělením za dobu jeho vzniku prošlo zhruba 80 tisíc pacientů, přičemž v celkové populaci je něco mezi 500 až 700 tisíci alkoholiků. Česko je bohužel na špičce států s vysokým počtem závislých jedinců, a to není zmapována situace na černém trhu s alkoholem. Úspěch léčby se u alkoholiků hůře určuje, odhaduje se však, že 30 až 70 procent pacientů abstinuje. Bývalá spolupracovnice již zesnulého Jaroslava Skály Arnoštka Maťová potvrzuje, že dříve dosáhlo úspěchu v boji se závislostí zhruba 43 procent pacientů.

Světový vzor

"Ve světovém měřítku je to, co se odehrálo tady v Česku opravdu po mnoha stránkách ojedinělé. Nejen to, že jsme tu určité typy přístupů zkoušeli jako mezi prvními, ale v padesátých letech zaujala adiktologie tolik psychiatrů, že se testovaly třeba halucinogeny, LSD apod. a vznikla tím další výzkumná vlna. Dalším unikátem je třeba velmi úzká vazba na psychoterapii, na jejímž etablování v českém zdravotnictví se odborníci na závislosti v 70. letech podíleli," vysvětlil on-line deníku TÝDEN.CZ profesor Michal Miovský, přednosta kliniky adiktologie. "Když Skála opouštěl léčebnu někdy v roce 1982, tak už to bylo špičkové pracoviště pro léčbu závislostí, které se stalo modelem," popisuje působení lékařské legendy také primář kliniky Petr Popov.

Kam jsme dospěli

Interiér záchytné stanice.Odborníci hodnotí účinnost a způsob léčby zavedený na pracovišti kladně a oceňují aktivitu kliniky zejména v posledních letech. "Největší posun je, že se nám rozšiřuje spektrum lidí, kterým dokážeme nabídnout pomoc i v takových fázích vývoje závislosti, které u většiny z nich ještě nevedou k tomu tvrdému nárazu. Současně jsou pacienti konfrontováni se sociální realitou a událostmi, jako je vyhazov z práce, rozpady rodin apod. Umíme lépe diferencovat péči, jsme schopni ji nabídnout a zachytit pacienta mnohem dříve. Také se zásadně rozšířily možnosti jak v oblasti psychoterapie, tak farmakoterapie," shrnuje Miovský.

Autor: Markéta BajerováFoto: Petr Heřman , Klinika adiktologie 1. LF UK

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ