Výzkum
Skrytá hrozba. Savci přenášejí přes 300 tisíc nových virů, píší vědci
03.09.2013 22:00 Původní zpráva
Odborníci z Kolumbijské univerzity předpokládají, že se v savcích ukrývá až na 320 tisíc nových virů, které ještě nebyly popsány. Pokud by se jim podařilo virová onemocnění přenosná na člověka identifikovat, mohli by tak předejít možným budoucím pandemiím. Stálo by to ovšem zhruba šest miliard dolarů a desítky let úsilí.
"Savci v sobě skrývají velké množství rozličných virů, o nichž chceme získat více informací, abychom odhalili potenciální rizika," řekl serveru BBC profesor Ian Lipkin, jehož vědecký tým představil své nové poznatky v magazínu Americké společnosti pro mikrobiologii mBio.
Za vším hledej kaloně
Američtí a bangladéšští vědci se zaměřili na výzkum kaloně, který na člověka může přenést virus Nipah způsobující encefalitidu. Poté, co výzkumníci získali vzorky od téměř dvou tisíc kusů letounů, překvapivě v nich objevili dalších šedesát neznámých virů. Za předpokladu, že je situace podobná i u dalších savců, je prý možné odvodit, že takových nepopsaných nebuněčných organismů může existovat přinejmenším 320 tisíc.Pokud by proběhl rozsáhlý výzkum a všechny dosud neznámé viry byly popsány, lidstvo by bylo o krok napřed před nemocemi, které by ho mohly v budoucnu ohrozit. Problém je ovšem v tom, že by tento proces trval deset let a stál by miliardy dolarů. "Samozřejmě nemůžeme prozkoumat každé zvíře na planetě, ale můžeme alespoň zmapovat oblasti, o nichž víme, že jsou v tomto směru rizikové. Šest miliard vypadá jako obrovská suma peněz, ale ve srovnání s následky možné pandemie se to vyplatí," tvrdí Lipkin, jehož cílem je dopředu varovat před možným nebezpečím. V současnosti již existuje podobný projekt s názvem PREDICT, díky němuž již vědci odhalili 240 nových virů v oblastech, kde zvířata a lidé žijí v těsné blízkosti.
Na paniku je čas
Jako u každého výzkumu, i zde je třeba počítat s určitou rezervou. "Autoři se zaměřili na netopýry, protože jsou zdrojem několika virových nákaz u lidí. Měli bychom však mít na paměti, že jejich způsob života přímo svádí k šíření onemocnění - žijí ve velkých komunitách, létají na dlouhé vzdálenosti a jsou rozšířeni po celém světě. Je však velmi podstatné pátrat po tom, zda další savci skutečně přenášejí různé druhy virů," okomentoval zjištění profesor Jonathan Ball z univerzity v Nottinghamu.Množství potenciálních virů je však obrovské, jenom netopýrů je přes tisíc druhů a jejich zkoumání pro odborníky představuje výzvu. Mezi nejznámější virová onemocnění přenášející se mezi lidmi a zvířaty patří MERS, toxoplasmóza, ptačí chřipka nebo např. ebola. Tato krvácivá horečka představuje jednu z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se kdy lidstvo setkalo a zasahuje kromě lidí také primáty.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.