Nebezpeční rodiče
Starší otcové předávají dětem více genetických poruch než matky
23.08.2012 09:49 Aktualizováno 23.08. 10:40
Být otcem v pozdním věku je riziko. Nový výzkum potvrdil předchozí domněnky, že starší otcové předávají svým dětem více genetických změn než starší matky a tím u svých potomků zvyšují možnost výskytu autismu nebo schizofrenie. Vyplývá to ze studie uveřejněné v prestižním britském časopise Nature.
"Konvenční smýšlení dosud házelo vinu za vývojové poruchy dětí na věk matek," řekl podle Reuters ředitel soukromé společnosti deCODE Genetics v Reykjavíku a spoluautor studie Kari Stefansson." Výzkumníci přečetli genom 78 islandských rodin, ve kterých žily děti s diagnostikovanou schizofrenií nebo autismem.
Zjistili, že na riziko výskytu takových poruch má zásadní vliv věk otce. Čím je muž v době početí starší, tím více spontánních změn obsahuje genetická informace, kterou předává svým potomkům, přičemž počet nových mutací předávaných z otců na děti se od puberty každých 16,5 let zdvojnásobí. Kritický věk ale prý v tomto ohledu nelze stanovit, protože zdraví potomků ovlivňuje i bezpočet dalších faktorů.
Matky straší Downovým syndromem
U dětí starších matek je vyšší riziko, že budou trpět Downovým syndromem. Stefanssonova studie však údajně ukazuje, že muži předávají dětem mnohem víc nových genových mutací než ženy.
Zjištění, že rodiče v pokročilejším věku mají častěji potomky s genetickou vadou, není nové. Tímto tématem se již několik let zabývají výzkumné týmy na celém světě a díky posunutí věkové hranice pro umělé oplodnění se diskuse na toto téma rozhořela loni i v Česku. "Už před lety bylo vědecky dokázáno, že u starších otců stoupá riziko vrozené vady," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ sexuolog Jaroslav Zvěřina. Otázka však je, jakou roli v tomto procesu hraje matka a další faktory.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.