Studie: Dlouhodobý nezájem zabil tisíce lidí v rozvojovém světě

Zdraví
9. 6. 2014 15:15
Zanedbání boje proti určitým zoonózám si v nerozvinutých oblastech vybírá svou daň.
Zanedbání boje proti určitým zoonózám si v nerozvinutých oblastech vybírá svou daň.

Nezájem Světové zdravotnické organizace stojí za rozšířením infekčních chorob přenosných ze zvířat na lidi v rozvojových zemích, kde si vyžádaly tisíce lidských životů. Podle skotských vědců se opomíjí výskyt nebezpečných onemocnění v ekonomicky nerozvinutých oblastech a pozornost se věnuje především rozvinutým ekonomikám.

Odborníci z univerzity v Edinburghu, které finančně podpořila Evropská komise, si vzali do hledáčku všechna zasedání Světové zdravotnické organizace a rozhodně jejich výsledky nešetřili. Konkrétně se zaměřili na tři onemocnění - antrax, brucelózu a bovinní tuberkulózu, takzvané zoonózy. Tyto diagnózy prý byly a stále jsou oficiálně zanedbávány a boj s nimi není efektivně financován, což vede ke zbytečným ztrátám na životech.

Zoonózy, tedy choroby přenosné mezi zvířaty a lidmi, se nejčastěji vyskytují v rozvojovějších zemích, kde je chov hospodářských zvířat zásadním zdrojem obživy. Skotští akademici vidí vysvětlení zanedbávání situace světovými autoritami právě v tom, že země výskytu uvedených nebezpečných nemocí nejsou vyspělé. V jiných oblastech bylo potlačení týchž nemocí efektivní a zdravotnické špičky jejich výskyt více hlídají, uvádí výzkumníci ve vědeckém magazínu PLoS Neglected Tropical Diseases.

Neodhalené nebezpečí

Chabá zdravotní péče v nerozvinutých oblastech také způsobuje, že se pacienti mnohdy vůbec nedočkají správné diagnózy. Situaci by měli zdravotničtí profesionálové, politici a výzkumníci urychleně řešit. Východisko vidí edinburghští odborníci ve snaze přijmout tzv. přístup One Health. Jeho cílem je poskytnout multidisciplinární pomoc lidem i zvířatům za účelem kontroly chorob a zdravého životního prostředí.

"Je neuvěřitelné, že v 21. století stále nezvládáme boj s brucelózou a dalšími opomíjenými zoonózami, které závažně zasahují do života venkovanů v rozvíjejících se ekonomikách. Proti většině těchto nemocí přitom máme účinné nástroje," nechala se slyšet vedoucí výzkumu Sue Welburnová.

- Antrax (sněť slezinná): Je větší hrozbou pro býložravá zvířata (hovězí dobytek, ovce, kozy, volně žijící koně). Lidé se nakazí kožní cestou (přímý kontakt z nakaženým zvířetem, průmyslová výroba zpracovávající surovou kůži atp.), inhalací nebo požitím masa nakažených zvířat. Existuje forma kožní (černé projevy na kůži, reakce uzlin atd.), plicní, vzácná gastrointestinální (nekróza ve střevě).

-Brucelóza: Primárně onemocnění zvířat napadající orgány bohaté na cukr erythritol (mléčné žlázy, děloha, nadvarle atd.). Způsobuje u nich neplodnost, sterilitu či potraty. Celosvětový výskyt je asi 500 tisíc případů ročně.

-Bovinní tuberkulóza: Bovinní (kravská) tuberkulóza se ve svých projevech neliší od té lidské. Zdrojem nákazy byl v minulosti především hovězí dobytek (dojnice), dnes jsou to zejména prasata.
Na člověka se přenáší např. pitím syrového mléka od dojnice, která má tuberkulózu vemene.

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ