Účinná léčba roztroušené sklerózy chybí tisícům pacientů

Zdraví
26. 5. 2014 14:00
Každý, kdo chce vyjádřit sympatie a podporu lidem s RS, si oblékne něco zeleného. K této akci vyzývá pacientské sdružení - Unie Roska v rámci projektu „Zelená je barva naděje“.
Každý, kdo chce vyjádřit sympatie a podporu lidem s RS, si oblékne něco zeleného. K této akci vyzývá pacientské sdružení - Unie Roska v rámci projektu „Zelená je barva naděje“.

Mezi finančně nejnákladnější neurologické poruchy patří roztroušená skleróza, kterou v Česku trpí zhruba devatenáct tisíc lidí. Každý rok se tuto diagnózu dozví další tisícovka pacientů, a pokud nezačne jejich léčba co nejdříve, často v budoucnu nejsou schopni pracovat. Jenomže spolupráce ministerstev práce a zdravotnictví je v tomto ohledu nulová a celkové náklady nikoho nezajímají, upozornila dnes vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Eva Havrdová.

Práci podle ní tak ztrácí zbytečně až osmdesát procent neléčených a nemocní ročně stát vyjdou na více než čtyři miliardy korun. Celý letošní rok Evropská neurologická společnost věnovala mozku a v rámci něj chtějí lékaři veřejnosti přiblížit veřejnosti poruchy tohoto nejzáhadnějšího orgánu. Právě roztroušená skleróza patří mezi finančně nejnáročnější diagnózu tohoto druhu a potýkají se s ní především ženy. Nemoc se rozvíjí mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života, takže zásadně ovlivňuje celý zbytek života pacientů.

"Před čtyřmi lety jsem se dozvěděla, co mi je. Brněly mě končetiny a byla jsem velmi unavená. Nakonec mi ochrnuly prsty a nemohla jsem pracovat, protože se živím jako hudebnice. Bylo to velmi těžké a dokonce kvůli tomu skončilo i mé manželství. Cítila jsem se divná, jiná, říkala jsem si, kdo o mě kdy bude stát, a tyhle pocity trvaly rok. Jsem naštěstí na biologické léčbě, takže pouze třikrát denně beru léky a nepotýkám s nijak dramatickými vedlejšími projevy," popisuje svůj úspěšný boj s nemocí šansoniérka Hana Robinson.

Nezájem ministerstev

Zpěvačka měla to štěstí, že podstupuje biologickou léčbu, která však není dostupná pro každého. "Úhradová pravidla biologické léčby se za posledních sedmnáct let nezměnila a chybí léčba pro tisíc až dva tisíce pacientů. Specializovaná centra jsou podfinancována. Cílem léčby musí být udržení práceschopnosti, tudíž je třeba nemoc léčit od prvních příznaků. Jenomže ministerstva práce a zdravotnictví nejsou provázána a následné náklady je nezajímají," upozornila na neblahou skutečnost Eva Havrdová, vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zatímco 67 procent pacientů na biologické léčbě loni pracovalo na plný úvazek, v případě takto neléčených lidí jich ztrácí práceschopnost osmdesát procent.

O závažnosti následků onemocnění roztroušenou sklerózou svědčí čísla, která mají odborníci k dispozici. "Poruchy mozku zasahují minimálně třetinu populace a v Česku dostatečně nefunguje následná péče o pacienty, která spočívá např. v rehabilitaci, resocializaci apod. Náklady jsou počítány i s předčasnými důchody a dalšími okolnostmi. Např. na léčbu mrtvice pro jednoho pacienta je u nás vynakládáno až dvacetkrát méně peněz než ve Spojených státech. Nejdražší poruchou mozku je ale roztroušená skleróza, která naši republiku ročně stojí čtyři až čtyři a půl miliardy korun. Řešením je podpora výzkumu a vzdělávání, zlepšení následné péče atd.," říká primář Jiří Neumann z Neurologického oddělení Nemocnice Chomutov.

Co je roztroušená skleróza?

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Je při něm poškozován ochranný myelin pokrývající nervová vlákna, což způsobuje poškození pochvy nervových vláken i vláken samotných. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (způsobující infekční mononukleózu), kouření a nedostatek vitaminu D. Podle epidemiologických průzkumů se v ČR nejvíce vyskytuje RS na severu Čech, lékaři to přisuzují zhoršenému životnímu prostředím v této oblasti. Nemoc se projevuje poruchami zraku, citlivosti a hybnosti, koordinace pohybu, třesem apod.

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ