Vědci vyvinuli umělé svaly, unesou stokrát víc váhy než lidské

Zdraví
21. 2. 2014 14:35
Umělá svalová vlákna zvládnou mnohem větší zátěž než ta lidská (ilustrační foto).
Umělá svalová vlákna zvládnou mnohem větší zátěž než ta lidská (ilustrační foto).

Kanadským vědcům se ve spolupráci se zahraničními kolegy podařilo navrhnout umělé svalstvo, které dokáže vygenerovat mnohem více síly a výkonu, než je tomu běžné u svalů lidí nebo zvířat. Použili při tom materiály pro výrobu vlasců nebo šicích nití. Vynález by mohl pomoci například v endoskopické chirurgii.

"Námi vytvořený umělý sval dokáže během jediné kontrakce rychle uzvednout stokrát těžší zátěž než lidský sval stejné velikosti. Navíc je výkonnější než spalovací motor automobilu," tvrdí vedoucí projektu John Madden z Univerzity Britské Kolumbie.

Detailní snímek nylonového vlákna obaleného kovem, které se použilo při výrobě nového umělého svalstva.K vytvoření umělých svalů, které pravé svalstvo vzhledově nepřipomínají, dříve úspěšně posloužily materiály jako kovové drátky nebo uhlíkové nanotrubice. Takový proces je však nákladnější a svaly se složitě ovládají. Kanadští odborníci se proto k jejich tvorbě rozhodli použít velmi pevná polymerová vlákna z polyethylenu a nylonu - materiálů obvykle používaných při výrobě vlasců nebo např. šicích nití.

Vlákna následně zatočili do tvaru cívky a vznikl "sval" schopný smršťování a uvolnění. K těmto procesům dochází na základě změny teploty, kterou může ovládat elektrické topné těleso. Praktické využití tohoto vynálezu by mohlo spočívat např. v ovládání chirurgických kleští, ve výrobě protetických končetin, humanoidních robotů nebo zařízení používaných pro pomoc lidem se sníženou pohyblivostí, uvedli vědci v časopise Science.

Hudba minulosti i budoucnosti

Umělé svalstvo ale pro vědce není již několik let žádnou novinkou. V roce 2006 například vědci z Texaské univerzity v americkém Dallasu vyvinuli umělé svaly, které jsou také stokrát silnější než lidské. Zaměřili se přitom na vývoj dvou druhů takového svalstva. První funguje na principu přeměny chemické energie v teplo, díky němuž se slitina s tvarovou pamětí stahuje. K uvolnění stahu a vrácení svalu do původní podoby dojde na základě snížení teploty, uvedla server BBC. Ve druhém případě docházelo k přeměně chemické energie v elektrickou.

O pár let později texaští odborníci v projektu pokračovali, tentokrát však s využitím uhlíkových nanotrubiček. Nejnovější "kanadské" svaly jsou však levnější a využívají vhodnější materiály.

Autor: Markéta BajerováFoto: Shutterstock , Seyed Mohammad Mirvakili

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ