Komárům navzdory
Vědci zaznamenali úspěch proti smrtící horečce dengue
11.09.2012 09:35
Vědci zřejmě zaznamenali významnější úspěch v boji proti krvácivé horečce dengue, kterou přenášejí moskyti a jíž bývá ročně zasaženo až sto milionů lidí. Podařilo se jim vyvinout vakcínu, která dosahuje 30procentní úspěšnosti, informuje renomovaný lékařský časopis The Lancet. Očkovací látka francouzského farmaceutického koncernu Sanofi Pasteur byla v rámci takzvané druhé zkušební fáze otestována na více než 4000 nakažených dětí v Thajsku.
Vzhledem k tomu, že výzkumníci doposud v hledání účinné protilátky tápali, je podle agentury AFP i třetinová úspěšnost velký pokrok. Naděje na větší účinnost byla přitom vyšší při zjištění, že je 60procentní až 90procentní u sérotypů (tedy skupin mikroorganismů stejného druhu) DEN-1, DEN-3 a DEN-4. Viry typu DEN-2 ale naopak vůči látce projevily nezvyklou odolnost, která vědce překvapila a vynutí si další výzkum, jenž by toto chování osvětlil.
Dengue i západonilská horečka
Horečka dengue se vyskytuje zejména v tropických oblastech, ale dostala se i do Evropy poté, co ji tam zavlekl komár tygrovaný (Aedes albopictus), který je hlavním přenašečem viru způsobujícího tuto nemoc. Dengue se projevuje vysokou horečkou a také bolestmi hlavy a kloubů. Může se vyvinout až v krvácivou formu a skončit úmrtím nemocného.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je každý rok epidemií dengue postiženo 50 až 100 milionů lidí. V 2,5 % případů je nemoc smrtelná. V poslední době trápí i lidi v Evropě západonilská horečka přenášená také komáry. Srbská média ohlásila tento týden tři oběti si v zemi. Vysoký počet nakažených se v Srbsku objevil v minulém týdnu, osoby, které po propuknutí nemoci zemřely, byly starší 50 let. Šlo o chronicky nemocné lidi se slabým srdcem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.