Třiačtyřicetiletou pedagogickou asistentku Emmu Bachovou v létě začala trápit neobvyklá bolest hlavy, a tak si šla raději lehnout. V tu chvíli ještě netušila, že ji postihla mrtvice. Výsledkem bylo ochrnutí na půlku těla a naprostá neschopnost konat běžné aktivity nebo se starat o čtyři děti. Život jí však doslova změnilo speciální elektronické zařízení, díky němuž je zase schopná chůze.
Problém je, že uvedený přístroj s elektrickou stimulací není příliš rozšířený a jeho použití až na výjimky pojišťovny neplatí. Investice v hodnotě kolem osmdesáti tisíc korun se však vyplatila. Ema Bachová byla už dva měsíce po mrtvici zpátky v práci a může zase chodit. "Chodidla mám citlivá, ale nemohla jsem je předtím kontrolovat," popisuje v britských médiích.
Takzvané FES označuje funkční elektrickou stimulaci, která spočívá v posílání elektrických signálů do nervů, které kontrolují paralyzované svaly. "Tato zařízení jsou nejúčinnější v prvním půlroce po cévní mozkové příhodě, posilují svaly a zabraňují jejich zakrnění," uvedl lékař Pankaj Sharma z londýnské Imperial College. "Pacientům to pomáhá se dostat zpátky na nohy," potvrzuje fyzioterapeut Stuart Palma. A moderní stimulaci si nemůže vynachválit ani britský moderátor Andrew Marr, který ji propagoval i během natáčení v televizi.
"Zázračná krabička" se obvykle nosí pod kolenem, nejnovější verze také nad ním, což její používání ještě zjednodušuje. Nosit se dá kamkoli, ale sundat se musí před cestou do postele. Na stejné principu funguje i FES zařízení na horní končetiny, které se obvykle umisťuje na předloktí.
Známý princip, nová podoba
Zmíněná FES terapie se používá při neurorehabilitaci i u nás, ale ne v podobě zařízení, které by pacienti permanentně nosili na noze. Svaly jsou běžně stimulovány pomocí plošných elektrod. FES nesmí být nikdy využívaná u pacientů s kardiostimulátorem, neléčenými zlomeninami dolních končetin nebo u těhotných pacientek.
V Česku se objevuje zhruba 30 tisíc případů cévní mozkové příhody ročně a návrat do běžného života bývá pro pacienty mnohdy velice obtížný. I proto je velice důležité co nejdříve začít s účinnou rehabilitací.
"Většina vyspělých států si spočítala, že investice do rehabilitace po cévní mozkové příhodě se jednoznačně vyplatí. Je zásadní rozdíl, jestliže je člověk schopen žít v domácnosti a s pomocí pomůcek a úprav bydlení se starat sám o sebe, nebo musí do konce života přežívat v různých zdravotnických zařízeních. Zásadní rozdíl je to samozřejmě i pro kvalitu života člověka, což je věc, kterou lze též těžko změřit," uvádí Libor Musil, primář rehabilitačního oddělení Rehabilitační kliniky Malvazinky.