VIDEO: Paralyzovaní muži opět zázračně hýbou nohama

Zdraví
8. 4. 2014 16:46
Jeden z pacientů, kterému nová stimulace změnila život.
Jeden z pacientů, kterému nová stimulace změnila život.

Čtyři paraplegici ze Spojených států se doslova dočkali lékařského zázraku. Přestože jsou od pasu dolů ochrnutí, elektronická stimulace míchy jim umožnila znovu hýbat nohama, píše zpravodajský server BBC.

Čtyři pacienti, Andrew Meas, Dustin Shillcox, Kent Stephenson a Rob Summers, se léčili na univerzitě Louisville, kde se věnují pacientům s poraněním páteře. Podle vědeckého magazínu Brain u nich místní odborníci zkusili stimulaci míchy pomocí elektronického zařízení a dostavil se neuvěřitelný výsledek. Nikdo z postižených sice nechodí, ale podle zahraničních médií dokážou napnout palce u nohou a pohnout kotníky i koleny.  

Závěrečná zpráva uvádí, že elektrické stimuly způsobily, že se jejich mícha stala citlivější vůči několika signálům, které stále putují z mozku. Tento způsob léčby by se údajně mohl osvědčit u všech zranění páteře. Stačilo přitom jen implantovat několikacentimetrové elektronické zařízení obsahující šestnáct elektrod na míchu a trénovat. Regulovat se přitom implantát může jednoduše dálkovým ovladačem.

Basketbalista pionýr

Odborníci, kteří metodu elektronické stimulace spolu s kolegy z Kalifornské univerzity vyvinuli, její úspěšnost vyzkoušeli již před třemi lety. Tehdy pomohli basketbalistovi Robu Summersovi, jehož tělo vypovědělo po srážce s automobilem službu od krku dolů. Summers byl tehdy schopen pohnout nohama, když ho postavili na běžecký pás. Nyní se přístup osvědčil u dalších čtyřech pacientů, kteří jsou nejméně dva roky na vozíku.

Polovina pacientů stále měla nějaký cit v nohou, ale nemohla jimi hýbat, druhá nikoli. Lékaři u nich dokázali kontrolovat nohy v určitém tempu a jeden z mužů byl dokonce schopný ovládat sílu pohybu. Tato skutečnost dokazuje, že některé funkce končetin mohou být obnoveny i po paralýze a Summers nebyl jediným případem.

"Samotná stimulace a schopnost cvičit a hýbat se způsobila, že se cítí mnohem lépe. Je to jako by znovu ožili. Svalová hmota přibývá a také se u nich zlepšilo vyměšování," uvedla jedna z výzkumnic Claudia Angeliová z univerzity v Louisville.

Stimulující záhada

Vědci zatím přesně neví, jak stimulace pomáhá, ale věří, že v místě zranění stále probíhají nějaké signály. Jen nejsou dostatečně silné, aby vyvolaly pohyb. Elektronická stimulace způsobila větší citlivost spodní části míchy, čímž jí umožnila odpovídat na rozkazy z mozku. "Umožnili jsme míše naslouchat," podotkla Angeliová.

"Co já vím, jde o první případ pacientů, kteří se takto výrazně zlepšili dva roky po poranění míchy," uvedl pro server Live Science doktor Roderic Pettigrew z amerického Národního institutu zdraví.

Autor: Markéta BajerováFoto: YouTube

Další čtení

ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Když vás pálí žáha

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ