Za noční přejídání mohou někdy geny, tvrdí studie

Zdraví
23. 5. 2014 13:20
Občas si v noci každý jdeme do lednice zobnout něčeho dobrého, u někoho už ale jde o diagnózu (ilustrační foto).
Občas si v noci každý jdeme do lednice zobnout něčeho dobrého, u někoho už ale jde o diagnózu (ilustrační foto).

Chodíte v noci, když vás probudí hlad, navštěvovat ledničku a místo spánku si dopřáváte jídlo? Nebojte, můžete to svést na konkrétní nemoc. Vědci nyní objevili geny způsobují takzvaný syndrom nočního jedlictví.

Syndrom podle vědců z amerického Salkova institutu nastává v případě, kdy dojde k mutaci genu, který synchronizuje stravovací návyky a spánek. Dochází tak ke změně obvyklé doby stravování a přibírání na váze, ukázal výzkum na myších.

Nočním přejídáním trpí jedno až dvě procenta lidí, které budí touha po jídle a nedokážou pak usnout, aniž by ji ukojili. Příčina zatím nebyla známa, ale syndrom nočního jedlictví byl již před lety klasifikován jako porucha příjmu potravy.

O myších a lidech

Vědci z amerického Salkova institutu pracovali s myšmi odchovanými se stejným genem, který řídí cirkadiánní rytmus (jakési tělesné hodiny) u lidí. Když tento gen utišili, zvířata oproti ostatním jedla v době, kdy měla spát. Další změnu způsobila mutace na genu, který také ovlivňuje zmíněný biorytmus a je spojován s poruchami spánku. Sledovaná zvířata byla po zásahu ospalejší, uvádí vědecký magazín Cell Reports. Vědci předpokládají, že zmiňované dva geny spolu spolupracují, aby uváděly stravování a spánek v časový soulad, a pokud dojde k narušení alespoň jednoho z nich, na řadu přichází právě syndrom nočního jedlictví.

Spící jedlíci

Podle doktora Františka Faltuse z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze byl syndrom nočního jedlictví zařazen mezi psychogenní poruchy příjmu potravy již v roce 1955. V 90. letech došlo k rozdělení tohoto syndromu na syndrom nočního jedlictví a syndrom poruchy spánku s nočním jedlictvím. V prvním případě jde o primární poruchu příjmu potravy, při níž si je pacient vědom svého nočního přejídání, a ve druhém o primární poruchu spánku (parasomnii), při níž pacient v noci jí ve stavu porušeného vědomí a na své chování se pak nepamatuje vůbec nebo velmi málo. Oba problémy se dají léčit psychoterapií a doporučuje se upravit denní program a stravovací režim či zdokonalit adaptaci na stres. 

Spánek a tloustnutí

Odborníci se také shodnou na skutečnosti, že nedostatek spánku vede k přibírání na váze. "Existuje mnoho ovlivňujících faktorů a nelze to jednoznačně vysvětlit. Na přednášce o výzkumu jednoho brazilského profesora jsem se naopak dozvěděla i to, že člověk za jednu noc kvalitního spánku zhubne o třicet deka," vysvětluje profesorka Soňa Nevšímalová ze spánkové laboratoře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ