3 nekalé praktiky poskytovatelů: Nástrahy nebankovních půjček stále existují
26.09.2018 12:26
Podmínky na nebankovním úvěrovém trhu sice byly zpřísněny, přesto je nutné být při sjednání půjčky stále ve střehu. Někteří nepoctiví poskytovatelé se totiž rozhodli legislativní změny obejít. Na jaké nástrahy si tedy dát pozor?
Svět nebankovních půjček se pročistil. Není tomu tak dlouho, co úvěry sjednávaly tisíce nebankovních poskytovatelů. Zákon o spotřebitelském úvěru ale nastavil striktní pravidla, přes která se dostalo jen 85 společností. Ti všichni nově musí mít platnou licenci od ČNB.
Nového zákona o spotřebitelském úvěru se ale mnozí nezalekli. Pokud tak potřebujete spotřebitelský úvěr sjednat, buďte na pozoru. Najdou se totiž firmy, které nabízí půjčky i bez licence a dopouští se tak trestného činu, a stejně tak i firmy, které získaly licenci, avšak díky své vychytralosti se pohybují na hraně zákona.
- Skryté poplatky jsou tu stále mezi námi
Skryté poplatky by měly být už tabu, avšak ne vždy tomu tak je. Především u velmi lákavých nabídek, jako jsou první půjčka zdarma, nebo nízká bonusová úroková sazba, se vám mohou "skryté poplatky" odtajnit.
Pokud vás zlákají nebankovní půjčky zdarma, pak se skutečně dočkáte prvního úvěru s úrokem 0 %. Avšak dostanete-li se v průběhu splácení do problémů, zaplatíte nemalou sumu na úrocích z prodlení. Proto kromě aktuálních podmínek se ptejte i na ty, které vás mohou čekat v případě neschopnosti splácet. Stejně tak problém může nastat u "bonusové sazby." Ta sice splňuje legislativu, avšak v případě finančních problémů, se z ní stane sankční sazba, která už balancuje na hraně zákona.
- Půjčky zajištěné směnkou jsou hazard
Při výběru půjčky si dejte pozor na rychlé půjčky, půjčky bez registru a půjčky bez dokládání příjmu, stejně tak ale zbystřete u úvěrů zajištěných směnkou. Od těch dejte raději ruce velmi daleko.
U půjček zajištěných směnkou obvykle neznáte skutečného věřitele, a tak nevíte, zda vůbec má či nemá platnou licenci od České národní banky. Dostanete se tak do situace, kdy si půjčíte peníze od neznámého poskytovatele. Ten vám buď naúčtuje nepřiměřeně vysoké úroky, nebo od vás vybere poplatky za sjednání ještě před čerpáním půjčky a peníze vám už nepůjčí.
- Podnikatelský úvěr není pro spotřebitele
Třetí nástrahou jsou půjčky pro živnostníky, respektive podnikatelské úvěry nabízené spotřebitelům. Ti proto, aby získali takovou půjčku, si musí sjednat živnost. Jakmile přinesou IČO dostanou úvěr, na který se ale nevztahuje zákon o spotřebitelském úvěru. Tudíž klient přichází o všechna práva, která by měl jako spotřebitel.
Tento typ půjčky rozhodně nevede ke zdárnému konci. Pokud nedosáhnete na klasickou spotřebitelskou půjčku, pak s velkou pravděpodobností nezvládnete splatit ani podnikatelský úvěr. Ten vás naopak může dostat do ještě větších finančních potíží.
1