Celkem 85 procent zaměstnanců přišlo v posledních 12 měsících o některý z benefitů. Naopak všechny benefity zůstaly zachované jen 15 procentům lidí. Nejčastěji firmy lidem krátily třinácté platy a pravidelné bonusy (39 procent), nejméně se zaměstnancům krátily příspěvky na stravování (jen 6 procent).
Ukázal to průzkum pracovního portálu OnlinePráce, kterého se na přelomu července a srpna zúčastnilo 1068 návštěvníků portálu. Navíc při porovnání s výsledky dřívější ankety, zjišťující, jaké benefity by lidé oželeli výměnou za zachování svého pracovního místa, se ukazuje, že firmy krátily takové výhody, které by lidé oželeli nejsnadněji.
K dalším nejčastěji rušeným benefitům patří využívání služebního auta pro soukromé účely (15 procent), týden dovolené navíc (13 procent) a firemní jazykové kurzy (12 procent). "Ekonomická krize přinutila firmy šetřit, optimalizovat vnitřní zdroje a zefektivnit své fungování. K tomu patřila i optimalizace počtu zaměstnanců a často i přehodnocení pracovních náplní. Stranou ale nezůstaly ani mzdové náklady, jejichž součástí jsou i benefity v celé své šíři," říká Lea Kozáková, manažerka zákaznického servisu pracovního portálu OnlinePráce.
"Zatímco před krizí byly benefity chápány jako automatická součást platu, v krizi se firmy naučily většinu benefitů vázat na aktuální výkonnost konkrétního zaměstnance i firmy a na její úspěšnost," vysvětluje Lea Kozáková. Proto podle ní řada firem podmínila finanční bonusy konkrétními výkony.